Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Fundusz ministerialnej bezradności

MSiT chce najpóźniej w I kwartale 2013 roku przedłożyć w Sejmie projekt ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Jednak resort nie jest w stanie przedstawić ani planu prac ani ostatecznej wizji projektu.

Terminarz prac nad projektem ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym zależy od Rządowego Centrum Legislacji. Urząd na początku października ma wydać decyzję, czy Ministerstwo Sportu i Turystyki musi najpierw opracować projekt założeń do ustawy, czy może od razu przystąpić do prac nad jej zawartością, jak informuje Elżbieta Wyrwicz z departamentu turystyki MSiT. Realizacja pierwszej opcji spowoduje wydłużenie całego procesu i założony termin przedłożenia projektu w Sejmie – nie później niż w I kwartale 2013 r. – może okazać się nieosiągalny. Wstępny projekt ustawy o funduszu gwarancyjnym MSiT-u został już zaopiniowany w drodze konsultacji społecznych (WT nr 17, str. 1). Jak zgłoszone uwagi przełożą się na ostateczny kształt projektu? – Wszystkie opinie są analizowane – mówi Elżbieta Wyrwicz. Tak naprawdę wciąż nie wiadomo, czy zgłoszone uwagi – głównie krytyczne – będą miały odzwierciedlenie w gotowym projekcie. Wiele organizacji podważyło samą zasadność wprowadzenia funduszu gwarancyjnego.
Szczególnie w sytuacji, gdy obiecana przez MSiT analiza po roku od ostatniej nowelizacji aktualnego systemu ochrony biur podróży nie jest jeszcze gotowa. Ministerstwo planuje podać do publicznej wiadomości taką analizę dopiero w listopadzie. Materiał pod tytułem „Analiza funkcjonowania ustawy o usługach turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem systemu zabezpieczeń konsumenta usług turystycznych” ma być podstawą do oceny aktualnie obowiązującej ustawy i do podjęcia decyzji odnośnie „ewentualnych koniecznych zmian”, a także przedmiotem obrad na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Turystyki. Jednak hucznie zapowiadana analiza przybrała postać… tabelki do samodzielnego uzupełnienia przez instytucje i organizacje turystyczne. MSiT poprosił przedstawicieli branży o dokonanie oceny oraz „rekomendację podjęcia działań, w tym legislacyjnych, [...] poprzez zawarcie konstruktywnych uwag, propozycji i sugestii – w załączonej tabeli”. Dołączona do dokumentu tabelka do wypełnienia, opatrzona została prośbą o wskazanie nie tylko problemów, ale też konkretnego przepisu prawa, który leży u jego źródeł, a także zasugerowanie rozwiązania. Opinia branży ma być podstawą „do zaproponowania konkretnych działań” w obszarze praktycznych aspektów funkcjonowania ustawy i systemu zabezpieczeń. Konsultacje przebiegały w ekspresowym tempie, a ich termin minął 25 września. Ciążący na ministerstwie obowiązek analizy ustawy – który notabene sam na siebie nałożył – za sprawą tabelki został przerzucony na innych. Teraz co najwyżej MSiT dokona jej podsumowania, nie zważając także na fakt, że podobnych analiz przedstawiciele branży dostarczają ministerstwu co najmniej od roku 2009. 

Od Annasza do Kajfasza
Czy poczynione konsultacje wróżą także możliwość zmiany samej ustawy o usługach turystycznych? Jak zapewniła Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu MSiT, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, resort nie pracuje nad zmianą ustawy o usługach turystycznych, ale nad zmianą rozporządzeń wykonawczych. „To powinno wystarczyć, by zwiększyć bezpieczeństwo turystów”. Ministerstwo Sportu i Turystyki 19 lipca br. rozpoczęło prace z Ministerstwem Finansów dotyczące możliwości wprowadzenia zmian w rozporządzeniach ministra finansów wydanych w roku 2010. MSiT zaproponowało m.in. uszczegółowienie definicji przychodów przedsiębiorców, które stanowią podstawę wyliczania minimalnych kwot zabezpieczeń, doprecyzowanie przepisów określających sposób obliczania wysokości zabezpieczeń czy wdrożenie instrumentów umożliwiających ocenę kondycji finansowej przedsiębiorców turystycznych. – Wstępnie Ministerstwo Finansów pozytywnie ocenia propozycje MSiT dotyczące podwyższenia minimalnych kwot zabezpieczeń dla przedsiębiorców rozpoczynających tego typu działalność czy też zmiany dotyczące podmiotów łączących się i przejmowanych – poinformował wydział prasowy MF. 

Jedna odpowiedź na wszystko
Brak jakichkolwiek konkretnych informacji dotyczących poczynań MSiT niepokoi już nie tylko przedstawicieli branży, ale i samych parlamentarzystów. Poseł PO Michał Jaros złożył interpelację, w której pyta minister Joannę Muchę, jakie zmiany legislacyjne zamierza podjąć ministerstwo w celu zwiększenia zabezpieczenia klientów bankrutujących biur podróży. Mimo, że odpowiedź padła w dniu 28 sierpnia, to widnieją w niej te same ogólniki o „toczących się pracach” i „przeprowadzanych analizach”. Zaniepokojona tym stanem branża zarówno turystyczna jak i ubezpieczeniowa, zaczęła niezależne od ministerstwa konsultacje. Z inicjatywy Polskiej Izby Ubezpieczeń odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami PIT, PZOT i KIG. Przedmiotem spotkania były ubezpieczenia w turystyce i związany z tym projekt powołania funduszu. Puste rubryki w rozsyłanej tabelce do wypełnienia, odzwierciedlają bezradność MSiT. Obnażają brak pomysłu na zmiany, które będą wreszcie skuteczne. AO


2012-10-04 16:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter