Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Szlak Teatrów zaprasza 

Otwarta została Trasa Bałtycka - szlak prowadzący wzdłuż najpiękniejszych zabytkowych obiektów kultury w naszej części Europy


Pod koniec kwietnia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie miała miejsce uroczysta inauguracja Trasy Bałtyckiej. W tym celu do stolicy przyjechali członkowie PESPECTIV – Stowarzyszenia Teatrów Historycznych oraz przedstawiciele innych szlaków teatralnych już funkcjonujących na terenie Europy, wśród których znaleźli się m.in. Genaro Galán García z Hiszpanii, Doug Buist z Wielkiej Brytanii oraz Eline Chalmet z Belgii.

Podczas uroczystości pokazany został krótki film przedstawiający wszystkie obiekty, które znalazły się na trasie. Honory gospodarza czyniła Monika Żytkowiak, koordynator projektu z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. – Trasa została przyjęta owacjami, co utwierdziło nas w przekonaniu, że wybór teatrów był słuszny. Chcielibyśmy, żeby cieszyła się ona jak największą popularnością wśród turystów. Już zgłaszają się pierwsze osoby zainteresowane zwiedzaniem szlaku – mówi Żytkowiak.

Nowy odcinek to już siódmy szlak istniejący na terenie Europy. Obejmuje on 10 budynków teatralnych w czterech krajach: Polsce, Litwie, Estonii i Łotwie, stanowiących perły architektury. Po raz pierwszy ogłoszono oficjalnie, które obiekty ostatecznie znalazły się na jego trasie. Trasa rozpoczyna się w Cieszynie, gdzie mieści się secesyjny Teatr im Adama Mickiewicza zbudowany w 1910 roku według projektu firmy Fellner i Helmer. Drugi przystanek to eklektyczny Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z 1893 r. Stamtąd droga prowadzi do sali teatralnej na zamku w Łańcucie, zbudowanej dla Izabelli Lubomirskiej w latach 90. XVIII wieku. Polska część szlaku kończy się w Warszawie na budynku Starej Oranżerii w Łazienkach, gdzie za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wystawiane były sztuki teatralne.

W Wilnie wart zwiedzenia jest Litewski Rosyjski Teatr Dramatyczny – jeden z najstarszych obiektów na trasie powstały w 1912 r. W Rydze natomiast mieszczą się aż dwa zabytkowe budynki: zdobiona złotem Łotewska Opera Narodowa oraz Teatr Narodowy, będący symbolem odzyskania niepodległości kraju w 1918 r. Z kolei w estońskiej miejscowości Tartu mieści się najmniejszy, lecz jeden z piękniejszych teatrów Vanemuine. Trasa Bałtycka kończy się w Tallinie na doskonale zachowanym mimo wieku Estońskim Teatrze Dramatycznym.

Otwarcie towarzyszyło międzynarodowej konferencji pod hasłem „Jak dotrzeć do publiczności i zachęcić ją do odwiedzenia teatrów historycznych”, która została zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych, realizowanego w latach 2012–2017 przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. SM

 

2015-05-22 09:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter