Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Rząd przyjął projekt Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Do ministerialnego projektu o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym branża miała wiele uwag. Część z nich została przez ministerstwo uwzględniona, ale wiele zapisów nadal budzi wątpliwości. Teraz projekt przyjęty przez rząd został przekazany do dalszego procedowania w Sejmie.

 

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przedłożony przez ministra sportu i turystyki” – podaje Centrum Informacyjne Rządu.

W przypadku upadłości koszty powrotu klientów będą wykorzystywane w pierwszej kolejności z podstawowego systemu zabezpieczeń, dopiero w dalszej kolejności z systemu uzupełniającego. – Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się zaufanie klientów do organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz wzrośnie poziom ochrony klientów – uzasadnia CIR. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma mieć formę wyodrębnionego rachunku w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, dzięki czemu nie będą ponoszone koszty związane z powołaniem nowej osoby prawnej. Za obsługę TFG zapłacą touroperatorzy pod postacią odprowadzanych składek. Te ostatnie wyniosą, w zależności od rodzaju transportu i docelowego miejsca podróży, od 0 do 30 zł. – Jednocześnie w zależności od sytuacji na rynku turystycznym i wysokości środków zgromadzonych w TFG składkę będzie można podwyższyć lub obniżyć – dodaje CIR. Imprezy turystyczne organizowane w Polsce lub krajach sąsiednich, których realizacja jest obarczona znikomym ryzykiem, zostaną objęte stawką zerową.

Biura podróży, już przy pobraniu zapłaty w wysokości 10 proc. ceny imprezy, będą zobowiązane wydać wpłacającemu pisemne potwierdzenie odprowadzenia za niego składek do TFG i poinformować go o sposobie ubiegania się o wypłatę środków z zabezpieczenia. Touroperatorzy zostali też zobowiązani do przekazywania co miesiąc wpłat i deklaracji uwzględniających zawarte umowy.

W przypadku niedoboru środków Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł zaciągać pożyczki i kredyty na rzecz TFG, które zostaną następnie spłacone ze składek przedsiębiorców. Istnieje też możliwość udzielenia zwrotnego finansowania Funduszowi przez UFG w przypadku niedoboru środków na rachunku TFG. Touroperatorzy będą musieli prowadzić wykaz umów o świadczenie usług turystycznych, do których dostęp będą mieli marszałkowie województw i minister sportu i turystyki. Ci ostatni mogą też kontrolować biura podróży w zakresie składania deklaracji i opłacania składek do TFG.

UFG w sprawozdaniu rocznym będzie informował o funkcjonowaniu TFG, co kwartał ma być sporządzany raport o wykorzystaniu środków TFG, przekazywany do ministerstw sportu i turystyki oraz finansów.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Wiadomości Turystycznych WT 11/2016

Projekt ustawy z dnia 24 maja 2016 r.
Raport z konsultacji

2016-06-03 16:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

2016-06-07 09:15 Grażyna

To zlepek różnych pomysłów, często sprzecznych i krążących od czasów Sobierajskiej. Zabrakło spójnej koncepcji i całościowego podejścia, które rzeczywiście tworzyłoby autentyczne zabęzpieczenie i eliminowało nadużycia. Ale to już wymagałoby myślenia!!!

2016-06-08 23:20 Aneta

Dobry projekt. Malkontenci niech siedzą cicho lub coś konkretnego zaproponują.

2016-06-14 11:25 Iwona

oj Aneta, stos propozycji leży w ministerstwie. za każdą stoi określone lobby. za tą też. w pd-zach Polsce odkorkowali pewnie szampana

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter