Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


IGHP wchodzi do regionów

Inicjatywę o powołaniu dyrektorów regionalnych centrala Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) podjęła pod koniec ubiegłego roku. – Przez trzy miesiące odbyło się osiem spotkań regionalnych IGHP, a to dopiero początek – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. Celem spotkań jest zidentyfikowanie problemów, którymi Izba powinna się zająć.


Marcin Mączyński wśród poruszanych tematów wymienia wysokość opłat autorskich, nieuczciwą konkurencję obiektów nieskategoryzowanych, zmiany w ustawie kategoryzacyjnej oraz problemy kadrowe. Dyskusje dotyczą też zatrudniania obcokrajowców, walki z kradzieżami wyposażenia czy zbierania informacji z regionów, co jest często utrudnione z obawy przed udostępnianiem danych.

Innym ważnym tematem na poziomie centralnym jest zjawisko sharing economy. – W obecnej formie jest ono zagrożeniem dla branży i IGHP będzie domagała się wprowadzenia równych praw i obowiązków dla wszystkich podmiotów na rynku usług noclegowych – deklaruje Marcin Mączyński.

Izba podejmuje też działania w celu ochrony hotelarzy przed monopolistycznymi praktykami internetowych agentów turystycznych (OTA). – Przy udziale IGHP prowadzone było przez UOKiK postepowanie w sprawie parytetu cenowego. Nadal pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia tzw. wąskich klauzul, które ograniczają możliwość publikowania przez hotele na swoich stronach internetowych cen korzystniejszych od tych, stosowanych przez OTA – mówi sekretarz.

IGHP będzie też nawoływać do przeanalizowania możliwości wdrożenia systemu klasyfikacji hoteli Hotel Star Union w Polsce. System rozpowszechnia się w Europie i trzeba określić stanowisko Polski w tej sprawie.

Poza próbą rozwiązania problemów, pojawiają się też projekty mające na celu poprawę warunków biznesowych członków Izby. Wymienić należy tu chociażby negocjacje z TVP odnośnie opłat za reemisję sygnału telewizyjnego. Chodzi o dystrybucję zakupionego od telewizji sygnału do poszczególnych pokoi. Dla członków IGHP opłata jest niższa o połowę w stosunku do stawek rynkowych. Izba prowadzi też mocno zaawansowane rozmowy na temat utworzenia w najbliższym czasie grupy zakupowej.

– Zależy nam na wykorzystaniu efektu skali wszędzie tam, gdzie dla członków będziemy mogli wynegocjować niższe ceny przy zakupach towarów i usług – informuje Marcin Mączyński. Mowa o negocjacjach z dostawcami w obszarze energii, gazu i ubezpieczeń. Na wokandzie znajdują się także zaskarżone tabele opłat za prawa autorskie i pokrewne.

 Więcej przeczytasz w numerze 3/2017 Wiadomości Turystycznych

 

2017-02-08 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»


Czytaj cyfrowe wydania Wiadomości Turystycznych >>>

  
» 10.06.2017 – EVENT
Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki,
Śląsk, organizator: Szlak Zabytków Techniki, www.industriada.pl
» 23.05.2017 – WORKSHOP
TravelReps Workshop,
Pałac Lubomirskich, Warszawa, organizator: TravelReps, www.travelreps.pl
»  01.06.2017 – EVENT 
I Meet Hotel - 1. Spotkanie Hotelarzy, Browar Lubicz, Kraków, organizator: I Meet Hotelwww.imeethotel.com
Sylwetka

»» Magdalelna Wandor, właścicielka biura Marti Travel »więcej
.

»Newsletter

»

Zamów newsletter