Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


patronat
V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim

W 2018 roku Turniej Smaków odbędzie się na Rynku Mariackim w Węgrowie (1 lipca). Dotychczas impreza organizowana na Zamku w Liwie. Będzie to okazja do poznania Węgrowa, jego historii i zabytków. Krypty w klasztorze, freski w Bazylice czy pamiątki po węgrowskich Szkotach na pewno zaciekawią odwiedzających. 

 

Turniej Smaków, to największa impreza kulinarna święto na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. W jednym miejscu można poznać smaki Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Podczas imprezy pojawią się wystawcy promujący kuchnię regionalną i produkty ekologiczne z całego szlaku WGL.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Pan Tadeusz”. Warsztaty i pokazy kulinarne będą nawiązywać do wydarzeń i postaci przedstawionych w epopei narodowej. Podczas imprezy przeniesiemy się w czasie „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem”.  Na węgrowskim rynku spotkamy rekonstruktorów  z czasów napoleońskich, będziemy mogli wziąć udział w warsztatach „Plecenia wianków z Zosią” z polnych ziół i kwiatów, a także posłuchamy prelekcji  o sposobach parzenia kawy i jej historii, bo jak pisał Mickiewicz Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju.

Nieodłączną częścią imprezy są Konkursy Kulinarne „O Kielich Wojciecha Wielądko” na najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz na „Gościniec z podróży” czyli kulinarną pamiątkę z podróży szlakiem WGL.

Kolejnym punktem programu będzie konferencja  „Historia kuchni na szlaku WGL”. Podczas konferencji prelegenci Adam Jaszczołt oraz Mirosław Roguski opowiedzą o postaci Wojciecha Wielądko oraz Marcjannie Oborskiej –  starościnie liwskiej . Małgorzata Buttitta przedstawi najnowsze odkrycia dotyczące kulinariów na szlaku WGL.

Ciekawym punktem imprezy będzie całodzienny pokaz kuchni staropolskiej połączony z degustacją ( ok. co 1,5h) prowadzony przez Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. Będzie również możliwość zakupienia wydawnictw muzealnych dotyczących kuchni staropolskiej.

Warsztaty kulinarne oraz rękodzieła m.in. robienie motanek – dawnych lalek, pokaz pszczelarski, pokaz pierogowy. Cukiernia Babeczki Sulejówka serwująca przysmaki z domu Marszałka Piłsudskiego, poprowadzi warsztaty dekorowania pierników dla dzieci. Na rynku zaprezentują się również artyści – malarze, rzeźbiarze. Na stoiskach wystawcy będą serwować  regionalne przysmaki: sery, wędliny, przyprawy, konfitury, sękacze i inne przysmaki z regionów Wschodniego Mazowsza i Podlasia.  

Na scenie zaprezentują się zespoły z miejscowości na szlaku od Warszawy do Wilna.

Czytaj więcej

2018-06-05 08:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Przemysław Marczuk z Szamotuł, właściciel Biura Podróży Accord »więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter