Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Stany Zjednoczone i Izrael wycofały się z UNESCO

USA i Izrael nie są już członkami UNESCO. Administracja Trumpa nie zgadza się z polityką organizacji i zarzuca jej, że jest nastawiona negatywnie do Izraela.

Członkiem organizacji Stany Zjednoczone były do końca 2018 roku. Departament Stanu USA wystosował do ówczesnej dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej pismo informujące o wystąpieniu z UNESCO jeszcze w październiku 2018 roku. USA podjęły decyzję o wyjściu, ponieważ uważają, że UNESCO potrzebuje fundamentalnych zmian, zarzucają jej także antyizraelskie nastawienie. Kraj chce nadal angażować się w prace organizacji jako niezrzeszony obserwator, przekazywać swoje opinie i dzielić się wiedzą przy realizacji zadań przez nią podejmowanych. Z początkiem 2019 roku z UNESCO wystąpił także Izrael.

Decyzje nie będą odczuwalne dla organizacji z finansowego punktu widzenia, ponieważ oba kraje przestały płacić składki po tym jak w 2011 roku do grona jej członków została przyjęta Palestyna. Jak podaje portal PBS, szacuje się, że USA są winne z tego tytułu 600 mln dol., co również było jednym z powodów, dla których prezydent Trump zadecydował o wystąpieniu z UNESCO. Dług Izraela wynosi ok. 10 mln dol. MG2019-01-02 13:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Przemysław Marczuk z Szamotuł, właściciel Biura Podróży Accord »więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter