Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»AGENCI

Ustawa o imprezach turystycznych
nie chroni agentów

O działaniu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych półtora roku od wejścia w życie rozmawiali uczestnicy debaty, która odbyła się podczas VIII Ogólnopolskiego Forum Agentów Biur Podróży. Czytaj więcej w najnowszym numerze "Wiadomości Turystycznych".


Powiązane usługi turystyczne, czyli „niestanowiące imprezy turystycznej połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych nabytych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, objęte odrębnymi umowami z dostawcami poszczególnych usług turystycznych” to jedno z nowych, a zarazem kluczowych pojęć, które wprowadziła ustawa.

1 lipca 2018 roku wielu agentów turystycznych stało się przedsiębiorcami ułatwiającymi nabywanie powiązanych usług turystycznych, co pociągnęło za sobą obowiązek zabezpieczenia się na wypadek niewypłacalności. Nowe przepisy miały więc z jednej strony zwiększyć ochronę konsumenta, z drugiej wyrównać konkurencję między tradycyjnymi organizatorami a podmiotami, które oferują usługi turystyczne w specyficzny sposób – poprzez ich powiązanie.

Czy po półtora roku funkcjonowania ustawy cel, który przyświecał europejskiemu ustawodawcy, został osiągnięty? Zdaniem prezesa Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Sławomira Szulca obowiązki nie do końca się wyrównały. Na rynku nie brakuje podmiotów, które mają łatwiej. Pojęcia powiązanych usług turystycznych nie stosuje się do sytuacji, kiedy usługi te sprzedane zostaną w odstępie przekraczającym 24 godziny.

Czytaj więcej w najnowszym numerze "Wiadomości Turystycznych" (1/2020)


2019-12-31 15:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»»Paweł Bączek, prezes zarządu JAN-POL Incoming Tour Operator.
 
» więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter