Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAWIRUS

Branża jest na skraju wyczerpania

W branży MICE już doszło do zwolnień i skracania czasu pracy, w turystyce
indywidualnej o takich planach mówi się coraz głośniej. - Sektor turystyczny jest na skraju wyczerpania –
twierdzi Bartosz Bieszyński, koordynator zespołu ds. zarządzania kryzysowego przy Ministrze Rozwoju. Od spotkania branży turystycznej z minister Jadwigą Emilewicz minął już ponad tydzień, w międzyczasie rząd przywrócił kontrole na granicach i zatrzymał międzynarodowy lotniczy i kolejowy ruch pasażerski, a na razie propozycji pomocowych ze strony rządzących brak.


- Oczekujemy działań, które zapewnią nam płynność finansową, bo większość przedsiębiorców działa na „oparach” gotówki. Wszyscy żyjemy ze zleceń, których teraz nie mamy, korzystamy z oszczędności, a te szybko się kończą– mówi Bartosz Bieszyński. Wśród postulatów branży znalazły się zwolnienie z ZUS-u - chodzi o całkowite anulowanie zobowiązań na pewien czas i pożyczki pomostowe na preferencyjnych warunkach z Banku Gospodarstwa Krajowego, które byłyby umarzane przynajmniej w 50 proc.

Pojawia się pytanie, czy i w jakim stopniu uda się odbudować polską turystykę, bo o tym, że bankructwa nadejdą, wiedzą wszyscy. - Dziś turystyka szkolna praktycznie nie istnieje. Jeśli udałoby się przełożyć imprezy z wiosny na jesień, byłaby szansa na powrót do normalności. To samo dotyczy turystyki indywidualnej – twierdzi Bartosz Bieszyński. Jego zdaniem każdy musi wykonać krok do tyłu – państwo umorzyć część zobowiązań finansowych, przewoźnicy odstąpić od części kosztów poniesionych przez biura w związku z anulacją wyjazdów, klienci odłożyć wyjazdy na później. Potrzebne są też zmiany przepisów dotyczące wypłat pieniędzy za anulowane wycieczki. 14 dni to za mało. Rozłożenie zobowiązań w czasie byłoby pomocne.

Cała rozmowa z Bartoszem Bieszyńskim w najnowszym numerze Wiadomości Turystycznych. MG

2020-03-18 11:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Agnieszka Lis, kierownik biura LOT "Serce Kaszub"  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter