Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONA KRYZYS

Gut-Mostowy: pracujemy nad włączeniem turystyki do polityki społecznej państwa

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego była organizatorem drugiej telekonferencji z wiceministrem turystyki Andrzejem Gutem-Mostowym. W e-spotkaniu udział wzięły 654 osoby. Postulaty dotyczyły zwolnienia ze składki na ZUS, ale też z podatku od nieruchomości, czy szybszego zwrotu nadpłaconego VAT-u. 


IGHP zobowiązała się do stworzenia listy złych praktyk banków, które mimo zapowiedzi o gotowości wsparcia biznesu, odmawiają kredytów i pobierają wysokie opłaty manipulacyjne za aneksy do umów kredytowych i leasingowych. Wspomniane zwolnienia podatkowe to temat, który pojawia się też w rozmowach z innych segmentami turystyki. Wśród pytań specyficznych dla branży hotelarskiej pojawiały się te o zakres odpowiedzialności za wykonanie usług turystycznych w pełnym zakresie – co z rezerwacjami na drugą połowę roku, które teraz się pojawiają? Hotelarze nie mogą zagwarantować, czy poza noclegiem będą realizować usługi gastronomiczne, lub spa&wellness. Czy wówczas klientom będzie przysługiwał zwrot kosztów lub ich części?

Gut-Mostowy przyznał, że to ważna uwaga, którą należy się zająć. Inne postulaty dotyczyły położenia większego nacisku na promocję podróży krajowych, bo nawet po kryzysie gości zagranicznych będzie na pewno mniej. Krzysztof Jędrocha proponuje, by w tworzenie polityki promocji kraju włączeni zostali także przedsiębiorcy. Andrzej Gut-Mostowy przyznaje, że faktycznie duży nacisk musi być położony na pobudzenie popytu na rynku krajowym, bo większość wyjazdów mieszkańców Unii Europejskiej - 70 proc., to podróże po własnym państwie. 20 proc. odwiedza inne kraje wspólnoty, a 10 proc. wyjeżdża poza jej granice. Wiceminister zdradził też, że w ministerstwie rozwoju już prowadzone są prace nad włączeniem turystyki w szerszą politykę społeczną państwa. MG

2020-03-24 11:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Agnieszka Lis, kierownik biura LOT "Serce Kaszub"  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter