Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAWIRUS

Przedstawiciele LOT-ów i ROT-ów rozmawiali z min. Gutem-Mostowym
 


W ostatni dzień marca wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i POT po raz kolejny spotkali się z branżą turystyczną - tym razem z reprezentantami lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych - by wysłuchać problemów z jakimi się borykają w związku z pandemią, i pomysłów na wsparcie sektora turystycznego.

Tak jak w przypadku poprzednich spotkań, sporo miejsca poświęcono specustawie, której ostateczne brzmienie nadawano tego dnia najpierw w senacie, później w sejmie. Temat ten poruszył m.in. Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej LOT występujący podczas wideokonferencji w imieniu czterech LOT-ów metropolitarnych (poza Poznaniem, Łodzi, Gdańska i Warszawy). Prezes PLOT pozytywnie wyrażał się o wprowadzonych w specustawie voucherach dla turystów, jako w miarę dobrą określił pomoc oferowaną mikroprzedsiębiorcom, za niewystarczające uznał zaś wsparcie dla większych podmiotów. - Większość tych dużych firm: hotele, więksi touroperatorzy, cały segment MICE, większe restauracje, zostają z 40-proc. refundacją kosztów zatrudnienia, przy założeniu obniżeń wynagrodzenia. Jest ogromna obawa, i to też pytanie do pana ministra, czy tych pieniędzy wystarczy dla wszystkich - mówił Jan Mazurczak. Apelował, by przy kolejnych nowelizacjach specustawy rozszerzyć zakres pomocy dla większych podmiotów działających na rynku: objąć je zwolnieniami z ZUS, zwiększyć minimalne dofinansowanie, wystąpił też z prośbą o uściślenie jak ma wyglądać w praktyce dofinansowanie przyznawane przedsiębiorcom przez starostów, o którym mówi art. 15 zzb i zzc ustawy.

O równe traktowanie większych i mniejszych przedsiębiorców działających na rynku apelowała też Dorota Zbińkowska, dyrektor biura Mazowieckiej ROT, która przypominała, że i jedni, i drudzy są dla gospodarki równie ważni, duzi generują też wiele miejsc pracy. Propozycje opracowane przez rząd również uznała za niewystarczające. - Zwolnienie z zasiłków ZUS-owskich na 3 miesiące w momencie kiedy nie wiemy jak wygląda przyszłość jest bardzo optymistyczna, ale myślę że byłoby lepiej zrobić zapis, że to zwolnienie jest na cały okres pandemii plus trzy miesiące osłonowe po tym jak pandemia ustanie. Czytając skomplikowane przepisy tarczy antykryzysowej mam też poważne wątpliwości, czy odpowiednio dba się o interesy pracowników. My rozmawiamy o pracodawcach, bardzo dobrze, ale wydaje się, że brakuje w ustawie rozwiązań dla pracowników, bo zwolnienia grupowe i pojedyncze prawdopodobnie się odbędą. Ludzie powinni mieć gwarancję tego, że nie zostaną bez pieniędzy, że będą mieć zapewnione zasiłki na czas utraty pracy z powodu pandemii - mówiła dyrektor biura MROT. Postulowała też, by organizacje pozarządowe, zatrudniające pracowników i prowadzące działalność gospodarczą, ustawodawcy traktowali jak przedsiębiorców, dając im możliwość skorzystania z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej.

W odniesieniu do ustawy dyrektor Zbińkowska, ale i pozostali uczestnicy wideokonferencji, prosili przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i POT o stworzenie w wirtualnej przestrzeni miejsca, w którym publikowane byłyby najważniejsze informacje dot. tego i i innych aktów prawnych, analizy oraz porady mogące być wsparciem merytorycznym dla przedsiębiorców, organizacji turystycznych w tym trudnym okresie. Adresaci tego apelu poinformowali o tworzeniu takich przestrzeni na stronach obydwu instytucji.

W kontekście funkcjonowania LOT-ów i ROT-ów w czasie pandemii wiele mówiono też o samorządach. Specustawa daje im możliwość wspierania przedsiębiorców np. poprzez stosowanie umorzeń lokalnych podatków. Jak zauważył Jarosław Lichacy, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia LOT, samorządy ponoszą spore koszty takiego wspierania biznesu. Jeśli sytuacja kryzysowa będzie trwała dłużej, mocno odczują ten ciężar finansowy i zaczną szukać oszczędności. Apelował, by ustawodawcy również dla samorządów przygotowali mechanizmy wsparcia. - Te samorządy są członkami LOT-ów i ROT-ów. Jeżeli one nie będą w stanie pomóc przedsiębiorcom, jeżeli ich się nie wesprze w obecnej sytuacji, to w przyszłości również poniosą tego konsekwencje - informował prezes OPLOT. Podkreślił też, że konieczne jest - kiedy pandemia ustanie - kontynuowanie prac nad ust. o POT, która ustaliłaby podział kompetencji między samorządami a organizacjami turystycznymi. Organizacje te powinny być na tyle silne, by w przypadku kryzysów w przyszłości, mogły być realnym wsparciem dla przedsiębiorców.

Kontynuując wątek samorządów Piotr Mielec, dyrektor biura Opolskiego ROT, zauważył, że kiedy minie kryzys organizacje mogą się borykać z masowymi rezygnacjami swoich członków, zarówno przedsiębiorców, jak i samorządów będących największymi płatnikami składek. - To może być bomba z opóźnionym zapłonem. Nietrudno sobie wyobrazić, że kiedy samorządy obliczą ogromne straty jakie poniosły, zaczną szukać oszczędności, i zaczną ich szukać - jak to niejednokrotnie bywało - w promocji turystycznej. Wielka prośba do przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i POT, żeby mieć to na uwadze. Żeby się nie okazało, że 2021 r. będzie kolejnym, w którym będziemy mieli do czynienia z upadłościami jeśli chodzi o LOT-y i poważnym ograniczeniem działalności niektórych ROT-ów - apelował dyrektor. Mielec.

Widmo likwidacji LOT-ów nie musi być zresztą melodią przyszłości. Katarzyna Batko, dyrektor biura LOT Ziemi Sandomierskiej poinformowała, że w związku z zaistniałą sytuacją samorząd sandomierski wycofuje się z finansowania jedynego etatu w LOT. Pytała ministra Guta-Mostowego, czy rząd jest w stanie opracować rozwiązania systemowe, które pozwoliłyby wesprzeć finansowo organizacje będące podobnym położeniu, by zapewnić im przetrwanie. Wiceminister zwrócił uwagę na duże zróżnicowanie strukturalne LOT-ów w kraju, również brak ich systemowego umocowania w kontekście współpracy z samorządami. - Podejrzewam, że będziemy musieli zmodyfikować system LOT, jeżeli będziemy myśleli o ustawowym umocowaniu ich finansowania - odpowiedział wiceszef resortu rozwoju.

W trakcie spotkania podjęto też temat wznowienia przez POT działań promocyjnych na rynku polskim, ściślej przeprowadzenia kampanii zachęcającej rodaków do podróżowania po kraju. W najbliższym czasie prezes POT ma się w tej sprawie spotkać z przedstawicielami ROT-ów. Jan Mazurczak zaproponował, by do tworzenia kampanii powołać zespół ekspertów, który by opracował jej założenia. Pomysł ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem prezesa POT, Roberta Andrzejczyka. MO

2020-04-01 02:21:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter