Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


DEBATA WT
Współpraca uczelni kształcących na kierunkach turystycznych i przedsiębiorców coraz lepsza
 

Kształcenie dualne to najlepszy sposób na solidne wyedukowanie przyszłych kadr turystycznych, uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję Wiadomości Turystycznych.

14 maja redakcja Wiadomości Turystycznych przeprowadziła wideodebatę na temat współpracy uczelni kształcących na kierunkach turystycznych z przedsiębiorcami. Uczestniczyli w niej przedstawiciele szkół wyższych: dr Włodzimierz Banasik (rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie) i dr Robert Brudnicki (dyrektor Katedry Gospodarki Turystycznej, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy), biura podróży: Aleksandra Dąbroś (kierownik ds. rekrutacji i szkoleń w BP Itaka) oraz hoteli: Marta Bogusławska (zastępca dyrektora Best Western Hotel Portos, Start Atos, Aramis) i Bartłomiej Szmajdziński (dyrektor ds. zasobów ludzkich w Grupie Orbis i Accor Polska i Kraje Bałtyckie).

Celem spotkania było ustalenie, czy obecna współpraca między uczelniami a biznesem (np. w obszarze praktyk, prowadzenia zajęć na uczelni przez praktyków itp.) jest wystarczająca, by rynek pracy mógł być zasilany kompetentnymi kadrami turystycznymi. Dla uczestników jasne jest bowiem, że kształcenie przyszłych pracowników dla biur podróży, hotelarstwa czy gastronomii musi opierać się również na nauczaniu praktycznym i kontaktach z przedsiębiorcami funkcjonującymi na rynku turystycznym, tak by adept turystyki mógł jeszcze w czasie studiów zdobywać pierwsze szlify w zawodzie, a przede wszystkim, przekonać się, czy ma predyspozycje do pracy w turystyce.

Uczestnicy zgodzili się, że w ostatnich latach taka kooperacja jest coraz lepsza, choć wciąż jest w tej kwestii wiele do zrobienia, np. w obszarze uświadamiania przedsiębiorcom turystycznym zalet takiej współpracy czy wypracowywania efektywnych modeli kooperacji. Nie bez znaczenia są tu też bariery prawne utrudniające podejmowanie wspólnych działań w sposób produktywny, na szczęście i na tym polu następują zmiany. Zwrócili też uwagę, że w nauczaniu turystyki powinno się położyć większy nacisk na kształtowaniu kompetencji miękkich, bo te mają duże znaczenie w turystyce.

Obszerna relacja z dyskusji redakcyjnej ukaże się w dodatku specjalnym Wiadomości Turystycznych "Szkoły wyższe 2020", którego wydanie zaplanowane jest na czerwiec. MO

2020-05-15 13:49:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter