Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


PROMOCJA 

Zapraszamy na spacer po Elblągu!

Prastary port Wikingów, dawna hanzeatycka potęga handlowa, była stolica państwa Zakonu Krzyżackiego. „Złoty wiek” miasta przypada na XVI i XVII stulecie, wtedy Elbląg był głównym portem morskim Rzeczpospolitej. To miasto o bardzo bogatej historii. Zabytkowa cześć Elbląga została niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. To jedno z najstarszych miast w Polsce – starsze niż Warszawa, Toruń czy Wrocław. 

Elbląska „Nówka-Starówka” od ponad 30 lat jest odbudowywana w duchu unikalnej w wymiarze międzynarodowym retrowersji. To naprawdę warto zobaczyć z bliska.

Odbudowę starówki poprzedzają szczegółowe prace archeologiczne. Dlatego Elbląg jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Europie. 

Centralnym punktem Starego Miasta jest katedra św. Mikołaja, z najwyższą wieżą po prawej stronie Wisły (97m).Wejście na punkt widokowy zajmuje około 15 minut. Stamtąd przy sprzyjającej pogodzie dostrzec można zamek w Malborku i Zalew Wiślany. Nowe- stare kamienice przywracają klimat starówki i tworzą piękne tło dla ocalałych i wspaniale odrestaurowanych zabytków architektury. Jedną z charakterystycznych budowli w mieście jest XIV-wieczna Brama Targowa stanowiąca niegdyś część murów obronnych, a obecnie pełniąca rolę punktu widokowego. Obok niej stoi pomnik legendarnego Piekarczyka, który wziął czynny udział w obronie miasta przed najazdem Krzyżaków. W sercu starówki rozpoczyna się również podróż Kanałem Elbląskim – to jedyna na świecie działająca droga wodna z systemem pochylni i śluz, dzięki którym statki pokonują blisko 100-metrową różnicę poziomu terenu między Pojezierzem Iławskim i Żuławami Elbląskimi. Przejażdżka „statkiem po trawie” – prawda, że brzmi kusząco?

Nowoczesna przystań i zmodernizowane nabrzeże rzeki Elbląg zapewniają doskonałe warunki również dla wodniaków, którzy chcą wypłynąć na Zalew Wiślany – a w przyszłości po przekopie Mierzei Wiślanej- także na Bałtyk.

Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce. Z drugiej strony graniczy z Wysoczyzną Elbląską, która stwarza znakomite warunki do turystyki górskiej (trasy biegowe, rowerowe- Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, nordic walking). Leżący w granicach miasta malowniczy Park Bażantarnia, z uwagi na ukształtowanie, nazywany jest „Małymi Bieszczadami” lub „Bieszczadami Północy”.

Elbląg jest wyjątkowym miastem pod jeszcze jednym względem- jesteśmy otwartą galerią sztuki. W różnych miejscach miasta znajduje się ponad 50 form przestrzennych i rzeźb, które powstają od lat 60 ubiegłego wieku. Spacer szlakiem form przestrzennych może być
„ artystyczną ucztą”.

W mieście utworzono trzy szlaki miejskie: Szlak Starego Miasta, Szlak Parków oraz Szlak Form Przestrzennych o łącznej długości 16 km, dzięki którym turyści mogą poznać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Elbląga.

Powstała także aplikacja mobilna „Szlaki Elbląg”- interaktywna mapa z przebiegiem tras i zaznaczonymi obiektami. Elementem aplikacji jest wirtualny przewodnik, który szczegółowo opowie o każdej z atrakcji.  

 

2020-07-14 17:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter