Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


PROMOCJA  MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI
Jedyne takie miejsce na świecie


Muzeum Polskiej Wódki w XIX-wiecznym budynku dawnej rektyfikacji Warszawskiej, Wytwórni Wódek Koneser to miejsce, w którym poznasz historię najsłynniejszego polskiego trunku. Tu bije serce warszawskiej Pragi – dzielnicy z charakterem.
 

 

Fabryka powstała dzięki zaborcom. To Rosjanie uznali, że sprowadzanie z Rosji wielkich ilości alkoholu jest nieopłacalne i lepiej na miejscu wybudować wytwórnię wódek, która zaspokajałaby potrzeby wojska carskiego. Czasy jej największej świetności to okres XX-lecia międzywojennego. Dzięki Koneserowi świat poznał marki Wyborowa i Luksusowa. Dziś po tamtych czasach zostało sporo pamiątek, m. in. stalowe schody, podłoga z beczek po trunkach i unikatowe eksponaty.

Muzeum to aplikacje multimedialne, wystawy z rekonstrukcją gorzelni, prawdziwymi surowcami. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikami, którzy z pasją dzielą się wiedzą i ciekawostkami. Czy wiecie skąd wzięło się porzekadło „wylewać za kołnierz”? Jakie były losy Stefana i Adama Baczewskich – właścicieli fabryki wódek we Lwowie? A co to znaczy „Pijany jak Polak”?.

Zwiedzanie rozpoczyna się krótkim filmem w miedzianym kinie. Po seansie Goście kontynuują podróż przez kilka epok z procentami w tle. Wódka wpisana jest w polską tradycję i historię, stanowi nasze dziedzictwo narodowe. Tutaj poznamy dzieje najsłynniejszego polskiego alkoholu, historię destylacji i przemysłu wódczanego, dowiemy się jak ewoluowały alkoholowe wynalazki, zajrzymy do wirtualnej pracowni średniowiecznego alchemika i skomponujemy staropolski trunek.

W Muzeum można znaleźć prawdziwe rarytasy: karafki z grawerowanymi napisami, butelki po Stołowej, Czystej Zwykłej, Siwusze, Koszernej, Amatorskiej, a także współczesne wódki: od Pana Tadeusza po Wyborową Exquisite. Eksponatem, wartym uwagi jest nieotwarta wiśniówka Baczewskiego, wyprodukowana w przededniu wybuchu II wojny światowej. Przekazał ją do zbiorów muzeum 94-letni pan Stefan, niegdyś magazynier krakowskich Zakładów Spirytusowych, do których trafiały transporty Baczewskiego rabowane i wywożone przez Niemców ze Lwowa.

Zwiedzanie kończy się degustacją wybranych rodzajów wódek, prowadzoną przez profesjonalnego barmana. Usłyszymy o różnicy smaków, zapachów i zasadach spożywania wódki. Cytując jedną z opinii pozostawionych przez naszego gościa w Internecie „Możesz tu nie przyjść, ale nie nazywaj się więcej Polakiem”.

Muzeum Polskiej Wódki

Pl. Konesera 1

03-736 Warszawa

www.muzeumpolskiejwodki.pl

2020-08-07 13:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter