Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAKRYZYS
Racjonalnie zarządzać pandemią- branża apeluje do premiera
 

Polska, Europa i Świat stoją dziś przed wyzwaniem walki z pandemią Covid-19. Trwające obecnie w Polskim Rządzie prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazu lotów, jakie ma obowiązywać od 1 września 2020 r. i ich wynik ma ogromne znaczenie dla branży lotniczej i turystycznej. 

 

Szanowny Pan 

Mateusz Morawiecki 

Prezes Rady Ministrów 

Szanowny Panie Premierze, 

Nadal aktualne pozostają postulaty wyrażone w poprzednim piśmie do Pana skierowanym w dniu 24 sierpnia 2020 r. Powodowani troską o miejsca pracy Polaków zatrudnionych w branży lotniczej i turystycznej, ale nie mniej o zdrowie Polaków zwracamy się z wnioskiem o uwzględnienie poniższych postulatów w pracach nad nowym rozporządzeniem. 

Po pierwsze nie budzi wątpliwości, iż samolot - co potwierdzają kolejne badania naukowe (np. przeprowadzone przez niemieckich wirusologów z Instytutu Wirusologii Uniwersytetu Goethego, opublikowane na łamach czasopisma naukowego JAMA Network Open) – w dobie pandemii jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Możliwość zarażenia się od współpasażera na pokładzie jest niska, a przy obowiązku noszenia maseczek podczas całego rejsu prawdopodobieństwo jeszcze spada. Przewoźnicy lotniczy dbają o przestrzeganie wszelkich norm sanitarnych, a także – co bardzo ważne – rygorystycznie wykonują obowiązki związane z uzyskiwaniem od pasażerów ankiet lokalizacyjnych i przestrzegają wymagań nałożonych na nich aktualnie obowiązującymi przepisami rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1356). Dlatego też zakaz lotów do danego państwa przy zachowaniu możliwości podróżowania do niego np. drogą lądową nie sprzyja bezpieczeństwu osób odbywających podróż. 

W związku z tym apelujemy o racjonalne wprowadzanie zakazu lotów do poszczególnych krajów i równe traktowanie transportu lotniczego i lądowego. Skoro możliwe są podróże do Chorwacji, Hiszpanii, Albanii czy Francji środkami transportu lądowego brak jest racjonalnych i uzasadnionych powodów dla zamykania lotów do tych krajów. Współczynnik ilości zakażonych osób na 100.000 mieszkańców nie może stanowić o zamykaniu połączeń lotniczych, w sytuacji pozostawienia możliwości podróżowania drogą lądową. W trosce o zdrowie Polaków wybierających się poza granice kraju powinniśmy promować transport lotniczy, jako bezpieczniejszy pod względem epidemiologicznym i ograniczający czas podróży. Transport lądowy wydłuża czas podróży powodując większe zmęczenie, a co za tym idzie wpływa na odporność i kondycję pasażerów, którzy stają się bardziej podatni za zarażenie wirusem. Zagrożenia te eliminuje podróż samolotem. 

Po drugie, ponownie apelujemy o dokonanie podziału Królestwa Hiszpanii na część kontynentalną i wyspiarką lub europejską i afrykańską. Przemawiać winny za tym następujące argumenty: 

  1. Wyspy Kanaryjskie charakteryzują się stosunkowo niską ilością zachorowań na COVID-19, diametralnie różniącą się od regionów Hiszpanii lądowej dotkniętej ogniskami koronawirusa, czego przykładem może być najbardziej popularna destynacja jaką jest Fuerteventura; 
  1. Wyspy Kanaryjskie wprowadziły bardzo rygorystyczny pakiet obostrzeń epidemiologicznych: obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz; obowiązkowe i egzekwowane zachowanie dystansu fizycznego (min. 1,5 m), certyfikowanie hoteli, restauracji, barów, itp. do wymogów anty-covidowych; 
  1. Duża ilość zagospodarowanych plaż nad Oceanem Atlantyckim oraz terenów rekreacyjnych, a także nowoczesna i rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz wysokie standardy służby zdrowia sprawiają, że szczególnie w momencie drastycznego spadku ilości turystów utrzymanie dystansu społecznego i przestrzeganie innych procedur bezpieczeństwa nie nastręcza jakichkolwiek problemów polskim turystom i jest w pełni respektowane; 
  1. Wyspy Kanaryjskie jako jedna z nielicznych destynacji przygotowała wraz z ubezpieczycielem AXA specjalną polisę „COVID-19 travel assistance”. 

Ubezpieczenie to obejmuje każdego podróżnego przylatującego na wyspy, jest bezpłatne i gwarantuje: 

  1. Pokrycie wszelkich kosztów medycznych, 
  2. Przedłużenie bezpłatne pobytu na czas kwarantanny 
  3. Wyspy Kanaryjskie są niezwykle ważnym kierunkiem dla polskiej branży turystycznej. 

Jest to również jedno z najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku Polaków. W sytuacji, kiedy lista kierunków turystycznych w zimie jest bardzo ograniczona, Wyspy Kanaryjskie mogą być jednym z nielicznych, bezpiecznych wyborów polskiego turysty realizowanym całorocznie. Przerwanie operacji czarterowych na Wyspy Kanaryjskie wznowionych po lockdownie dopiero w lipcu poza olbrzymimi kosztami może spowodować także brak możliwości powrotu do wylotów w terminach zimowych. Wskazać należy, iż rozwiązania, polegającego na wyodrębnieniu Wysp Kanaryjskich, skorzystało niemieckie MSZ, wykluczając je z zakazu lotów. 

Szanowny Panie Premierze, 

Apelując o umożliwienie odbywania lotów na Wyspy Kanaryjskie mamy na uwadze dwie kwestie - dobrą sytuację epidemiczną i brak zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się Covid-19 na pokładzie samolotu, ale także troskę o tysiące miejsc pracy w polskich firmach turystycznych i lotniczych. Miejsc pracy, które w trudem udaje się utrzymywać od początku pandemii. 

Konstytucja RP w art. 20 stanowi, iż „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczpospolitej Polskiej”. Pytamy zatem czy jest zgodna z zasadą wyrażoną w art. 20 Konstytucji RP sytuacja w której np. przewoźnik autokarowy może zorganizować przejazd do Hiszpanii czy Albanii a przewoźnik lotniczy nie może zorganizować na tej trasie przelotu? 

Trzecią żywotną kwestią jest brak uregulowania w rozporządzeniu o zakazie lotów kryteriów na podstawie, których Prezes Rady Ministrów udziela zgody na wykonanie danego lotu. Niepewność prawa jest jedną z najgorszych sytuacji jaka może spotkać w obrocie gospodarczym przedsiębiorcę. Sytuacja pandemii wymaga by każdy przedsiębiorca wiedział w jakich warunkach może wykonywać swoje usługi. Wprowadzenie do rozporządzenia o zakazie lotów regulacji odnośnie przesłanek zgody Prezesa Rady Ministrów da przedsiębiorcom branży lotniczej jasność ich sytuacji prawnej. Apelujemy by regulacja taka umożliwiła (po złożeniu odpowiedniego wniosku, którego czas rozpatrywania musi uwzględniać dynamikę sytuacji) wykonanie zaplanowanych lotów powrotnych z krajów obejmowanych zakazem lotów. Polacy chcą mieć możliwość powrotu do domu na podstawie wykupionych wcześniej biletów, a przewoźnicy możliwość zdecydowania o wykonaniu rejsu na danej trasie. 

W końcu ponownie prosimy o rozpoczęcie systematycznego dialogu z branżą lotniczą i turystyczną. Sytuacja, w której od kilku miesięcy funkcjonujemy jest trudna dla wszystkich – wierzymy, że wspólna płaszczyzna dialogu może pomóc w wypracowaniu najlepszych rozwiązań. Wobec czego zwracamy się z prośbą o utworzenie stałego zespołu roboczego, w którego skład weszli by przedstawiciele przewoźników lotniczych (operujących z polskich baz), touroperatorów oraz innych podmiotów funkcjonujących na rynku lotniczych, a którego celem byłoby bieżące opiniowanie i konsultowanie działań mających na celu przywracanie czy ograniczanie ruchu lotniczego oraz sposobów pomocy dla branż lotniczej i turystycznej. Doświadczenie osób zajmujących się na co dzień transportem lotniczym oraz turystyką stanowić będzie znaczące wsparcie dla procedowania dalszych rozwiązań dotyczących funkcjonowania lotnictwa i turystyki w czasie pandemii. 

Piotr Henicz - Wiceprezes Zarządu Nowa Itaka Sp. z o.o. 

Grzegorz Połaniecki - Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Enter Air Sp. z o.o. 

Wojciech Piotr Skwirowski - Prezes Zarządu Fundacji Polskie Niebo 

2020-08-28 17:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter