Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


PROMOCJA
Poczuj historię wszystkimi zmysłami! 


Centrum Historii Zajezdnia to punkt wyjątkowy na mapie Wrocławia – szczególne „miejsce spotkań” łączące funkcję upamiętniającą, edukacyjną, kulturalną, dokumentacyjną i społeczną. To tutaj, w dawnej zajezdni autobusowej nr VII przy ul. Grabiszyńskiej, 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował słynnym czerwonym „ogórkiem” główną bramę wjazdową do zakładu, rozpoczynając tym samy strajk wspierający robotników z Wybrzeża. 


Marcin Jędrzejczak / Centrum Historii Zajezdnia

Tak narodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który doprowadził do obalenia ustroju komunistycznego. Dziś Zajezdnia to nie tylko miejsce – symbol, lecz przede wszystkim styk pamięci o przeszłości i budowania przyszłości, aktywne centrum „opowiadające” Wrocław, jego historię i dziedzictwo. Jest punktem, w którym przenikają się wydarzenia i działania spod znaku sztuki, edukacji integracji społecznej, jak również przestrzenią dialogu międzykulturowego i refleksji na temat przyszłości Europy. 

Marcin Biodrowski /Centrum Historii Zajezdnia


Tu zaczyna się Wrocław!

Sercem Zajezdni jest wystawa główna „Wrocław 1945-2016”.Prezentuje ona powojenną historię stolicy Dolnego Śląska, regionu, jak i innych ziem, które po II wojnie światowej zostały włączone w terytorium Polski. Ekspozycję w skrócie można by opisać jako interaktywną lekcję historii dla każdego, niezależnie od wieku, wiedzy, poglądów czy zainteresowań. W nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach można zobaczyć, posłuchać, dotknąć i naprawdę poczuć historię – miasta, narodu i pojedynczego człowieka, być może również nawet swoją własną. Scenograficzna, zbudowana z autentycznych pamiątek, dokumentów i fotografii wystawa wykorzystuje nowoczesne multimedia i technologie. W nieszablonowy i angażujący sposób odkrywa tajemnice skomplikowanej, niejednoznacznej i bardzo trudnej historii. Pobudzając do refleksji, daje szansę poznania, zrozumienia i polubienia minionych dekad.

Adam Muszyński / Centrum Historii Zajezdnia


Świat obrazów, animacji, dźwięków i emocji

Aktualnie w Centrum można zobaczyć jeszcze inną wystawę: „Zajezdnia Strajkuje” to angażująca historia, pełna emocji perspektywa bohaterów, zanurzenie się w przeżycia towarzyszące oglądanym wydarzeniom. W świat rodzącej się Solidarności, strajkującego Wrocławia i gorącego sierpnia 1980 roku zabiorą nas gwiazdy polskiego kina, m.in. Rafał Zawierucha, Krzysztof Czeczot, Anna Próchniak i Kazimierz Kaczor.

Z perspektywy czasu wiemy, jak ważną rolę odegrała Solidarność w obaleniu komunistycznej dyktatury. Dlatego w 40 rocznicę powstania tego fenomenu chcemy przybliżyć ideę Solidarności. Stąd pomysł na dodatkową wystawę, która rozwinie temat, tak ważny szczególnie dla Wrocławia i jego mieszkańców, przybyłych tu po wojnie z najróżniejszych stron i wciąż nie do końca czujących się „u siebie”. Dla nich wydarzenia sprzed 40 lat miały znaczenie wyjątkowe.  – Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 r. mają dla naszego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości. – tłumaczy dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Marcin Biodrowski / Centrum Historii Zajezdnia

To nie jest kolejna wystawa historyczna, to zanurzenie się w historię, emocji będzie więcej niż informacji. Wprowadzimy widza w obrazy, dźwięki, zapachy, dialogi, odtworzymy sposób bycia strajkujących i pokażemy, co mogli wtedy czuć – mówi dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora ds. programowych oraz autor wystawy. Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników. Na wyobraźnię i emocje działać będą również skomponowana na potrzeby wystawy oryginalna ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne animacje.

Marcin Biodrowski / Centrum Historii Zajezdnia


Dbamy o pamięć

Zajezdnia to również Centrum Dokumentacyjne. Docieramy do Świadków Historii, czyli osób, które przeżyły piekło wojny, zsyłek, trudne czasy odbudowy kraju i życia w okresie komunizmu. Nagrywamy wywiady biograficzne i wspomnienia, zbieramy zdjęcia, dokumenty oraz pamiątki – po to aby ocalić od zapomnienia często ulotne historie i świadectwa przeszłości. W naszych zbiorach zgromadziliśmy już ponad 1500 relacji historii mówionej, a liczba ta konsekwentnie się zwiększa. Dopełnieniem działalności dokumentacyjnej w Centrum Historii Zajezdnia jest archiwum – katalog zawierający zarówno fotografie, pisma, druki i materiały archiwalne, jak
i szeroko pojęte dokumenty życia społecznego.

Adam Muszyński / Centrum Historii Zajezdnia


#zNamiNieMaNudy

Od wielu lat Centrum Historii Zajezdnia jest również przestrzenią dla licznych działań edukacyjnych i kulturalnych. Lekcje muzealne, różnorodne warsztaty, nietypowe wystawy, sesje naukowe, koncerty, debaty czy np. spektakle – to tylko część propozycji skierowanej do bardzo szerokiego grona odbiorców. W ofercie Zajezdni znajdzie się coś interesującego dla każdego, zarówno dla dzieci (np. cykl „Bajkowe Poranki”, warsztaty plastyczne), młodzieży (min. konkursy, gry miejskie), jak i starszych odbiorców (spotkania autorskie, spektakle, kino studyjne). Organizujemy pikniki rodzinne, seanse kina na świeżym powietrzu, koncerty, zabawy plenerowe, cykle tematyczne, spotkania Świadków Historii, pchli targ, warsztaty. Obcokrajowcom dedykujemy cieszący się wielką popularnością cykl „Meeting with history”, przybliżający historię Wrocławia osobom spoza tego miasta. 

Adam Muszyński / Centrum Historii Zajezdnia


Proponujemy działania mające na celu pokazanie historii w sposób żywy, emocjonujący, fascynujący, a jednocześnie integrujące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Naszym celem jest dzielenie się pasją do unikatowej historii Dolnego Śląska i szeroko rozumianej kultury. Poprzez podejmowane działania, nietypowe wystawy, wciągające akcje edukacyjne czy ciekawe wydawnictwa, docieramy do odbiorcy w sposób niekonwencjonalny i sprawiamy, że wydarzenia z przeszłości przestają być ponure i zasnute mgłą podręcznikowej nudy.

Adam Muszyński / Centrum Historii Zajezdnia


Centrum Historii Zajezdnia

 wt.-śr. 9:00–17:00

czw. 10:00–17:00

pt.-nd. 10:00–18:00 

*Wejścia na wystawę czasową „Zajezdnia Strajkuje” odbywają się o pełnych godzinach. Ze względu na rodzaj wystawy liczba miejsc jest ograniczona do 20 os.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie (71 715 96 82) lub elektronicznie (wystawa@zajezdnia.org).

Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy – 5 zł.

Więcej informacji: www.zajezdnia.org.



Adam Muszyński / Centrum Historii Zajezdnia

2020-10-01 15:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter