Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


SPÓJNE REGULACJE PODRÓŻY

UE chce spójnych zasad podróży

Unia Europejska przyjęła dziś projekt, który ma pomóc zarządzać swobodnymi podróżami po regionie. Zakłada on, że Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób będzie co tydzień publikować mapę, na której poszczególne regiony będą oznaczone jednym z czterech kolorów.

Strefa zielona to ta, gdzie liczba nowych przypadków zachorowań w ostatnich 14 dniach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest niższa niż 25, a wskaźnik pozytywnych wyników testów niższy niż 4 proc. Pomarańczowe obszary to te, gdzie liczby te będą wynosić mniej niż 50 i 4 proc. lub więcej, czerwone dla wskaźników odpowiednio powyżej 50 i min. 4 proc. Kolorem szarym zaznaczone będą miejsca, dla których dane są niewystarczające. - Ograniczenia podróży utrudniają obywatelom dotarcie do pracy, na uniwersytet czy wizytę u najbliższych – mówi Michael Roth, niemiecki minister ds. Europy. - Naszym wspólnym obowiązkiem jest zapewnić, by działania, które wpływają na swobodne poruszanie się obywateli i dostęp do informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o podróży, były skoordynowane – dodaje.

Kraje członkowskie nie powinny ograniczać wyjazdów do i z zielonych stref. Jeśli będą chciały wprowadzić obostrzenia, powinny wziąć pod uwagę różnice między obszarami pomarańczowymi i czerwonymi a także sytuację epidemiczną na własnym terytorium. O ile nie należy zakazywać wjazdu z jednego państwa unijnego do innego, to możliwe jest nałożenie obowiązku odbycia kwarantanny lub wykonania testu po przyjeździe. Dotyczy to osób ze stref innych niż zielona. Alternatywą dla badań po przylocie mogą być te wykonywane przed podróżą. Państwa mogą też wymagać wypełnienia formularza lokalizacyjnego – w niedługim czasie powinno powstać jedno takie narzędzie dla całego regionu. Jeśli rząd zamierza wdrożyć ograniczenia odnośnie podróży do innego państwa, powinien o tym fakcie poinformować jego władze, najlepiej z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Ważne jest także, by przekazywać na bieżąco jasne informacje obywatelom odnośnie ograniczeń lub wymogów związanych z podróżami, co do zasady co najmniej na 24 godz. przed ich wejściem w życie. MG

2020-10-13 14:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»»Małgorzata Robak, właścicielka biura podróży Gosia Tour w Brzesku.
 
» więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter