Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


WSPRACIE DLA BRANŻY

Touroperatorzy będą zwolnieni z ZUS

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii 
trwa spotkanie przedstawicieli branży z
wicepremierem Jarosławem Gowinem. Z pierwszych informacji wynika, że resort popiera apel branży o zwolnienie z ZUS touroperatorów.

W rozmowach uczestniczą z ramienia PIT Paweł Niewiadomski i Piotr Henicz, z OSAT Marcin Chiliński, ze Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel Łukasz Adamowicz, z Izby Turystyki RP Andrzej Szymański, a także przedstawiciele branży hotelarskiej. Na spotkaniu obecni są również wiceminister Andrzej Gut-Mostowy oraz Rafał Szlachta, dyrektor Departamentu Turystyki w MRPiT oraz wicedyrektor Dominik Borek. Wicepremier Gowin potwierdził, że planuje dla branży wsparcie celowe.

Ministerstwo przypomina też, że od dziś, 15 października, przedsiębiorcy, którzy otrzymali prawo do zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne w ramach tzw. tarczy turystycznej, mogą już składać do ZUS stosowne wnioski. Zwolnienie dotyczy lipca, sierpnia i września. Warunkiem jego uzyskania jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r., należy także wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.

Agenci turystyczni i przewodnicy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. W przypadku tych pierwszych warunkiem jego otrzymania (2080 zł) jest rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Ponadto przedsiębiorcy muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że jest to ubezpieczenie emerytalne lub rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. MG

2020-10-15 14:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»»Małgorzata Robak, właścicielka biura podróży Gosia Tour w Brzesku.
 
» więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter