Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BRANŻA W KRYZYSIE
Jarosław Gowin: Do 8 mln zł wsparcia dla gminy górskiej

Ponad 1 mld zł wynosi budżet programu wsparcia dla gmin górskich. Każda z nich, a jest ich w Polsce około 200, może ubiegać się maksymalnie o 8 mln zł pomocy, tłumaczy wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Wicepremier na pytanie naszej redakcji o sposób obliczenia budżetu programu wsparcia dla gim górskich, mówi, że pomoc, której udziela rząd, to wysiłek całego polskiego społeczeństwa. - To nie jest wysiłek rządu, rząd nie ma swoich pieniędzy – podkreśla. Wicepremier przyznaje, że w wielu przypadkach środki przekazane do gmin nie zrekompensują całości strat i dodaje, że nie jest to ostatni instrument wsparcia dla branży turystycznej. Przypomina też, że PFR zwróci do 60 proc. kosztów stałych przedsiębiorcom. Jarosław Gowin mówi, że jeśli będą potrzebne kroki na restart turystyki, rząd będzie uruchamiał kolejne instrumenty. Przypomina też, że projekty dla branży znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy.

Gowin tłumaczy, że program dla gmin górskich obejmuje wsparcie dwojakiego rodzaju – po pierwsze samorządy będą mogły zwolnić przedsiębiorców z podatku od nieruchomości – 80 proc. kosztów umorzenia będzie refinansowane przez rząd. Druga część to środki przeznaczone na inwestycje dla branży turystycznej w łącznej kwocie ponad 700 mln zł.

Jak podkreśla minister Michał Dworczyk ruch w gminach turystycznych z powodu wprowadzonych obostrzeń spadł o 70 proc. To ma ogromne konsekwencje finansowe dla mieszkańców i przedsiębiorców. Minister Dworczyk ma nadzieję, że to już ostatni tak trudny sezon, a dzięki szczepionkom kolejny będzie powrotem do normalności. MG

2021-01-11 13:51:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Forum Biur Podróży przeniesione na marzec 2021Czytaj cyfrowe wydania Wiadomości Turystycznych >>>


Sylwetka

»»Krzysztof Matys, właściciel autorskiego biura podróży Krzysztof Matys Travel.
 
» więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter