Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAWIRUS

Problemy branży nadal nierozwiązane
 

Utrzymanie pomocy dla branży turystycznej do końca roku, wsparcie dla przedsiębiorców z sektora bez podziału według PKD i formy prowadzonej działalności, problem szarej strefy, a także odroczenie lub umorzenie pomocy udzielonej w ramach Turystycznego Funduszu Zwrotów to główne tematy poruszone w czasie spotkania branży z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym.

Jak mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, wszystko wskazuje na to, że spadki przychodów w firmach turystycznych nadal będą duże. - Uważamy, że przy zmniejszeniu obrotów o 40 proc. pomoc finansowa być należna bez względu na PKD, czy formę prowadzenia działalności (mowa o JDG, spółkach z o.o. i innych formach nieobjętych pomocą tarczową – aut.) - informuje. Wsparcie finansowe to jednak nie wszystko. By firmy mogły utrzymać się na rynku, muszą mieć plan działania. - Potrzebujemy mapy wyjścia z kryzysu. Musimy wiedzieć, w oparciu o jakie wartości wskaźników epidemicznych możemy działać, i co równie w jakim zakresie planować swoje biznesy. Teraz jesteśmy zaskakiwani z dnia na dzień – dodaje. PIT – w imieniu Izby wypowiadali się także wiceprezesi Piotr Henicz i Dariusz Wojtal, zwracał uwagę, że wprowadzone restrykcje spowodowały, że część firm działa nielegalnie – oficjalnie gestorzy wynajmują na przykład jeden pokój a do dyspozycji oddają dwa, nie wszystkim gościom wydawane są paragony – to wszystko przekłada się na straty dla Skarbu Państwa.

Przedstawiciele branży mówili też o odroczeniu spłaty pożyczek zaciągniętych z TFZ o rok lub o ich umorzeniu. To pierwsze jest możliwe do przeprowadzenia bez większych zabiegów w Komisji Europejskiej – trzeba pamiętać, że TFZ musiał być notyfikowany przez KE, a wszelkie zmiany w jego funkcjonowaniu mogą być prowadzone tylko w oparciu o ramy pomocowe Unii Europejskiej. Tu punktem odniesienia mogą być rozwiązania duńskie. W kontekście TFP postulaty dotyczyły wprowadzenia zasady, że przy odwołaniu imprezy turystycznej składki powinny być zwracane do touroperatorów. Departament Turystyki jest w tym względzie otwarty na sugestie.

Nie zabrakło też rozmów na temat turystyki przyjazdowej – skoro jest ona możliwa w Niemczech mimo wszystkich obowiązujących tam ograniczeń, dlaczego klienci nie mogliby przyjeżdżać na leczenie do Polski, oczywiście z zachowaniem reżimów sanitarnych. Pojawiły się też pytania o regulacje dotyczące przyjazdów z zagranicy do Polski – mowa o obowiązkowej kwarantannie i testach na covid-19. Przypomnijmy – żeby nie odbywać kwarantanny, trzeba okazać ujemny wynik badania wykonanego najwcześniej na 48 godz. przed przyjazdem do Polski. Branża postuluje, by takie testy można było wykonać także w naszym kraju, już po przyjeździe. Ważne jest także, by w oparciu o dane naukowe, zezwalać na swobodne podróże przez określony czas (chodzi o okres odporności) dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców czy legitymujących się negatywnymi wynikami badania na covid-19.

W spotkaniu udział wzięli m.in. PIT, PZOT, OSAT, TOO, ITRP i OIRT. MG

2021-02-19 11:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter