Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Ustawa czeka na rozporządzenia

Do funkcjonowania ustawy potrzebne są dodatkowe akty wykonawcze. Ministerstwo Finansów ma wydać rozporządzenie dotyczące minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej na rzecz klientów.

– Nowe rozporządzenie powinno wejść w życie do dnia 16 grudnia – zapewniają urzędnicy. Trzy kolejne dokumenty będzie musiało opracować MSiT. Odpowiedzialne jest za przedstawienie aktu dotyczącego wzorów formularzy umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej i umowy ubezpieczenia na rzecz klienta. Drugim rozporządzeniem MSiT określi wynagrodzenia (terminu i sposobu jego wypłaty) dla członków nowopowstałych zespołów oceniających obiekty hotelarskie. Potrzebny jest też akt wykonawczy, który zastąpi dotychczasowe rozporządzenie dotyczące przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Warto zaznaczyć, że dopuszczale jest, aby w przepisach przejściowych nowej ustawy utrzymać jeszcze przez jakieś czas stare rozporządzenia. Pozwoli to uniknąć luki np. w przepisach dotyczących minimalnej sumy gwarancji. Jeśli natomiast chodzi o nowe rozporządzenie (hotelarskie), to powinno się ono pojawić jak najszybciej po wejściu w życie ustawy.

Obecnie obowiązujące rozporządzenia dotyczące minimalnej wysokości sumy gwarancji oraz kwestii związanych z przewodnikami i pilotami będą jednak wymienione w tym roku.
o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń przewiduje, że dotychczasowe przepisy wykonawcze mogą obowiązywać nie dłużej niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie nowelizacji.

A zatem te dwa nowe rozporządzenia muszą zacząć obowiązywać najpóźniej w połowie grudnia. JT

2010-07-01 13:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Alicja Redlich-Michalska z Kielc, właścicielka Biura Podróży Abex »więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter