Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Rewolucyjnych zmian nie będzie

Prawo| Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało plan działania na 2011 r. Przyznać trzeba, że jak na obecne tempo prac resortu program legislacyjny jest obszerny. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

W zakresie planów bezpośrednio dotyczących organizatorów turystyki nie będzie rewolucyjnych nowelizacji. Dokument nie zawiera nadzwyczajnych działań czy inicjatyw, ale pojawi się jednak kilka ważnych dla biur podróży aktów. 

Opóźnione rozporządzenia
W planie legislacyjnym ministerstwo uwzględniło wydanie znacznie już opóźnionych rozporządzeń do znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o usługach turystycznych. Na pierwszy kwartał 2011 r. zaplanowano zatem wydanie rozporządzenia w sprawie wzorów formularzy umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej oraz umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, a także rozporządzenie regulujących kwestie związane z przewodnikami turystycznymi i pilotami wycieczek. W opracowanym dokumencie przemilczano fakt, że rozporządzenia powinny być wydane kilka miesięcy temu i nie wskazano powodów opóźnienia.

Coś dla hoteli
Jeszcze w pierwszym kwartale powinna pojawić się nowelizacja rozporządzenia w sprawie obiektów hotelarskich i innych, w których świadczone są usługi hotelarskie. Zmiany mają polegać na usunięciu z rozporządzenia przepisów dotyczących powoływania zespołu oceniającego obiekty hotelarskie w związku z tym, że kwestie te ostatnią nowelizacją wprowadzono do ustawy o usługach turystycznych. Poza tym zmienią się wymagania dla obiektów, które są zakwalifikowane do kategorii moteli. Zniknie m.in. wymóg związany z usługami motoryzacyjnymi. Zmiany związane są z nową definicją motelu wprowadzoną do ustawy o usługach turystycznych. W definicji tej zniesiono wymaganie, zgodnie z którym motel musiał zapewniać możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych. 

Turystyka wodna i prawo szlaku
W drugim kwartale powinno natomiast pojawić się rozporządzenie dotyczące turystyki wodnej. Będzie ono określało wymagania niezbędne do uzyskania dokumentów potwierdzających uprawnienia do uprawiania tego typu turystyki. Poza tym MSiT nadal przymierza się do opracowania projektu założeń do projektu ustawy o szlakach turystycznych. Ustawa ta ma wypełnić obecnie istniejącą lukę prawną w zakresie reguł dotyczących szlaków turystycznych. Będzie ona zawierała m.in. definicję szlaku turystycznego, rodzaje szlaków oraz zasady ich projektowania i wyznaczania. Na czwarty kwartał zaplanowano przyjęcie założeń do ustawy o szlakach przez Radę Ministrów. JT 

plan_legislacyjny_Ministerstwa_Sportu_i_Turystyki_na_2011. pdf 

2011-03-18 11:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»KRYSTYNA JUSZKIEWICZ
, Biuro Usług Turystycznych i Artystycznych Perfekt w Bolesławcu» więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter