Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY

Ceny hoteli tańsze niż przed pandemią?

Ciekawą analizę przeprowadziła hiszpańska firma technologiczna Mabrian. Wynika z niej, że gdyby wziąć pod uwagę inflację, ceny hoteli w popularnych kierunkach turystycznych są wręcz niższe niż przed pandemią.

Mabrian sprawdził, ile za nocleg trzeba zapłacić obecnie w głównych kierunkach turystycznych w Europie, a ceny zestawił ze wskaźnikami inflacji w tychże krajach, a następnie z cenami z 2019 roku. Wniosek z tej analizy jest jeden – w większości destynacji w Europie za nocleg płaci się obecnie mniej niż przed pandemią. Cchociaż za zakwaterowanie w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Portugalii w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych trzeba zapłacić nominalnie więcej, to jednak podwyżka jest niższa niż inflacja. To samo dotyczy 4- i 5-gwiazdkowych hoteli we Włoszech.

Inaczej sprawa przedstawia się w Grecji, bo tam w przypadku obiektów luksusowych (5 gwiazdek) ceny skoczyły o 134 procent wobec 2019 roku, podczas gdy stopa inflacji wyniosła 6,87 proc. Przy obiektach 3- i 4-gwiazdkowych zakwaterowanie zdrożało odpowiednio o 31 i 82 procent wobec 2019 roku.

We Włoszech hotele 3-, 4- i 5-gwiazdkowe podniosły ceny o 27, 7 i 4 procent, stopa inflacji wyniosła 9,12 procent. We Francji w porównaniu z 2019 rokiem ceny hoteli 3, 4 i 5-gwiazdkowych wzrosły o 2, 5 i 20 procent, przy inflacji na poziomie 7,83 procent. Z kolei w Hiszpanii hotele trzygwiazdkowe podniosły ceny o 4 procent, czterogwiazdkowe o 6 procent, a pięciogwiazdkowe o 13 procent w porównaniu z 2019 rokiem przy inflacji na poziomie 13,55 procent. MG

2022-08-12 07:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»KRYSTYNA JUSZKIEWICZ
, Biuro Usług Turystycznych i Artystycznych Perfekt w Bolesławcu» więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter