Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Środowisko łódzkie tworzy wzorzec postępowania

Branża turystyczna traktowana jest inaczej niż inne podmioty organizujące imprezy turystyczne dla dzieci i młodzieży. Rozporządzenie MEN zezwalając na organizację wypoczynku osobom fizycznym legitymizuje działanie szarej strefy.

W świetle obowiązującego prawa wypoczynek dla młodzieży może organizować praktycznie każdy. Na osobę fizyczną nie nakłada się szeregu rygorystycznych warunków, jakie spełniać muszą biura podróży.
Spotkania i artykuły na ten temat (WT 11, WT 9, WT 17-2010) nieprędko odniosą skutek w postaci zmiany aktów prawnych. Konferencja zorganizowana przez ITRP spotkała się z dużym zainteresowaniem branży i pokazała, że przekonanie MEN do racji prezentowanych przez branżę turystyczną, może być procesem trudnym i czasochłonnym. Tymczasem szara strefa działa w najlepsze, a wypoczynek organizowany przez szkoły tonie w radosnym chaosie. Problem polega również na tym, że dyrektorzy placówek, nie znając przepisów prawnych, często nie wiedzą, jak postępować powinna szkoła, aby wypoczynek dzieci przebiegał bez zakłóceń i zgodnie ze standardami. Szkoły nie znają swoich obowiązków jako organizator wyjazdów – często nie zdają sobie sprawy z tego, że jest nim szkoła, a nie nauczyciel. Nie prowadzą też rozliczeń finansów wyjazdu. Drugą kwestią, którą należałoby rozwiązać jest brak wiedzy wśród dyrektorów placówek o tym, jak należy współpracować z biurami podróży. Niestety nie zawsze potrafią oni zweryfikować, czy mają do czynienia z biurem rzetelnym, często nie nalegają też na podpisywanie umów, gdyż zmniejsza to koszty wyjazdu. – Niestety nauczyciele i dyrektorzy szkół są niedoinformowani, nie wiedzą z czego powinna się składać dokumentacja wycieczki, nie biorą faktur, gdyż w ten sposób impreza jest tańsza – komentuje sytuację Małgorzata Mastalerz, wiceprezes ITRP. – Pomiędzy placówką oświatową a biurem podróży powinna istnieć procedura postępowania. Taka jest zresztą również opinia przedstawicieli placówek oświaty – dodaje.
Potrzebę tę zauważyli pracownicy Departamentu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. – Chcieliśmy stworzyć propozycję systemu dobrych praktyk dla szkół i organizatorów imprez dla młodzieży – mówi Dagmara Jura z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. – Celem tego działania jest wypracowanie pewnego modelu współpracy pomiędzy szkołami a biurami podróży oraz uświadomienie dyrektorom placówek ich obowiązków – dodaje. Pakiet zawiera nie tylko wskazówki, jak postępować zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, ale też wzory dokumentacji, czyli kartę wycieczki, przykładowy regulamin, formularz zgody rodziców, preliminarz i rozliczenie imprezy. – To jest wstępna propozycja, która wymaga jeszcze dopracowania. Gdy przybierze ostateczną formę, zamierzamy rozpowszechnić ją i przedstawić na cyklu spotkań edukacyjnych – mówi Dagmara Jura. Pakiet zawiera również propozycję umowy o świadczeniu usług turystycznych, na której szkoły i biura będą się mogły wzorować. Wymienione są też szczegółowo dokumenty, które powinny się znaleźć w „teczce” wyjazdu. Przypomniane zostały obowiązki dyrektorów placówek oświatowych, takie jak podpisanie umowy z biurem, albo zatwierdzenie rozliczenia finansowego wyjazdu czy wyznaczenie kierownika wycieczki.
– Dyrektorzy placówek często nie chcą podpisywać umów, cedując ten obowiązek na nauczycieli. Natomiast to szkoła, a nie nauczyciel powinna być organizatorem i gwarantem spełnienia wymogów prawnych – mówi Małgorzata Mastalerz. Rozwiązanie, które proponuje Łódzki UM jest przykładem pozytywnego podejścia do problemu i szansą na rozpowszechnienie dobrego wzorca postępowania. Samym narzekaniem niewiele można zwojować. 
Marzena Zarzycka


DOSSIER:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania znowelizowane 1 marca 2010 r. zezwala na organizację wypoczynku osobom fizycznym. Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba fizyczna to każdy człowiek, nawet nieposiadający zdolności do czynności prawnych.




6 maja, Konferencja „Czy turystyka oraz
wypoczynek dzieci i młodzieży są bezpieczne w świetle obowiązującego prawa?”, Warszawa


2011-06-21 16:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter