Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


TRENDY

Wakacje w Polsce zapowiadają się drogo. Ale chętnych nie brakujeWedług danych Travelist, podczas gdy w sezonie 2022 za noc w pokoju hotelowym płaciło się średnio 531 zł, obecnie jest to 677 zł. W odniesieniu do 2019 roku różnica wynosi 266 zł. Mimo to zainteresowanie wakacyjnymi pobytami jest aktualnie wyższe niż w ubiegłym roku, a od stycznia do początku maja rezerwacji na lipiec i sierpień było o blisko 50 proc więcej.

Z analizy Travelist wynika, że w tym roku ceny pobytów krajowych będą wyższe niż rok temu średnio o 146 zł za noc w pokoju hotelowym. Rosnące koszty powodują, że pobyty stają się krótsze niż w minionych sezonach. W 2023 roku kupujący dokonują rezerwacji średnio na 5,44 dnia, natomiast w 2022 roku było to 5,61 dnia, a w 2019 roku 6,17 dnia.

Skracanie długości wakacyjnych wyjazdów to nie jedyny trend, jaki daje się zaobserwować w konsekwencji kolejnych skoków cen. – Analiza danych z naszego portalu wskazuje, że rosnące koszty w kraju coraz częściej skłaniają użytkowników do „ucieczki” za granicę. Rezerwacji u naszych południowych sąsiadów oraz przede wszystkim na Bałkanach z roku na rok mamy coraz więcej. W 2019 roku zaledwie 3 proc. klientów Travelist.pl za cel swoich wakacyjnych wyjazdów obierało międzynarodowe kierunki. W 2022 roku ich odsetek wzrósł do 7 proc., natomiast aktualnie kształtuje się na poziomie 10 proc. Trudno się temu dziwić, ponieważ za bardzo podobne pieniądze można zarezerwować pobyt w krajach, które kuszą nie tylko zbliżonymi cenami, ale też – co równie ważne – gwarancją pięknej pogody – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Ci, którzy decydują się jednak pozostać w kraju, najczęściej wybierają wybrzeże (50 proc. klientów portalu). Średnio zapłacą tam w szczycie sezonu 710 zł za noc w pokoju hotelowym dla dwóch osób. Na zainteresowaniu tracą z kolei polskie góry. Tam rezerwacji jest znacznie mniej niż w poprzednich latach, mimo że ceny są niższe niż nad morzem (686 zł).

Na ten moment zaledwie 15 proc. klientów portalu planuje podróż na południe kraju. To spory spadek w porównaniu do wyników z 2019 i 2022 roku, kiedy to było ich odpowiednio ok. 32 i 20 proc.

Nadal popularne są również terminy okołowakacyjne – rezerwując noclegi poza najgorętszym urlopowym okresem roku, można zaoszczędzić nawet 20 proc. MG

2023-05-18 08:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»

»Katarzyna Krawiczyńska
, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter