Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Nie przepłacaj za zaświadczenie

Za zaświadczenie o wpisie do rejestru organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek trzeba zapłacić. Powstaje tyle pytanie – ile?

Do wniosku o wpis do Rejestru Organizatorów Szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty. Zgodnie z przepisami wydanie zaświadczenia o wpisie do Rejestru Organizatorów Szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek podlega opłacie skarbowej. Opłacie takiej podlegają m.in. czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, wydawanie zezwoleń, czy zaświadczeń na wniosek.
Na stronach urzędów nie zawsze jednak podane są prawidłowe informacje. Jeden z ekspertów prowadzących blog poświęcony tematyce prawa turystycznego domagał się wyjaśnień od MSiT w sprawie informacji zamieszczonych na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. I rzeczywiście – resort potwierdził, że są one nieprawidłowe.
A chodziło o niemałą sumę, bo urząd ten podaje, że opłata wynosi do 616 zł. Pamiętajmy zatem, że prawidłowa wysokość opłaty wynosi 17 złotych. Jeśli urząd zażąda wyższej opłaty nie trzeba jej uiścić – nie ma ku temu żadnej postawy prawnej. Stanowi o tym wprost ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2006r. Nr 225, poz. 1635 ze zm.). W razie wątpliwości należy powołać się na załącznik do wymienionego rozporządzenia (Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia, cześć II, pkt 21).
Co ciekawe, pomimo interwencji, na stronie urzędu nadal widnieje nieprawidłowa informacja. Powstaje zatem pytanie, czy jej aktualne zamieszczenie jest tylko pomyłką i niedopatrzeniem urzędników, czy też celowym działaniem, wprowadzającym w błąd… ale za to pozwalającym urzędowi na większe wpływy… JT


ZAPAMIĘTAJ
Szkolenia teoretyczne i praktyczne na przewodnika turystycznego lub na pilota wycieczek mogą prowadzić osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne, które uzyskają wpis do Rejestru Organizatorów Szkoleń dla kandydatów wycieczek, prowadzonego przez marszałka województwa właściwego.
Podmiot ubiegający się o wpis do Rejestru Organizatorów Szkoleń przewodników lub pilotów wycieczek jest zobowiązany spełniać warunki, okreslone w art. 24 ustawy o usługach turystycznych.
Do wniosku należy dołączyć m.in. dowód wniesienia opłaty - która wynosi 17 zł.

2012-04-10 16:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»



» Marek Wojnar, właściciel Biura Podróży Radtur  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter