Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Podstawa ważniejsza od wysokości prowizji

Prowizje agencyjne to temat, który u agentów nigdy nie traci na aktualności. I nic dziwnego, w końcu to od ich wysokości zależy sytuacja ekonomiczna biur podróży. Podobnie jak od szybkości ich wypłacania przez touroperatorów.

Obecnie wysokość prowizji agencyjnej waha się między 7 a 15 proc. W niektórych wypadkach dochodzi do 17 proc., zdarza się, że sięga nawet 20 proc. Paradoksalnie, nie zawsze dwucyfrowe stawki są korzystniejsze od jednocyfrowych. Faktyczna wartość wynagrodzenia zależy bowiem nie tylko od procentowej wartości prowizji, ale także od podstawy, od której jest naliczana. A tę ostatnią touroperatorzy mogą określać dowolnie. I choć skala wynagrodzeń jest dość szeroka, agenci zgodnie twierdzą, że w biurze podróży pieniądze liczy się inaczej. Wysokość prowizji jest decydująca w przypadku produktów bliźniaczo podobnych. Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo turysty i jego udany wypoczynek, wynagrodzenie schodzi na dalszy plan. Pracownicy biur podróży podkreślają, że ich największym skarbem jest lojalny klient. Pozyskuje się go poprzez umiejętne dobranie produktu, nawet za cenę niższego zarobku. 

Różne systemy rozliczeń
Część organizatorów wypłaca prowizję od ceny brutto, inni odliczają opłaty lotniskowe i dopłaty paliwowe. Są też tacy, którzy poszczególne usługi premiują różnymi stawkami prowizyjnymi. Przykładowo, Neckermann płaci za sprzedaż ubezpieczeń 20 proc., wyłącza jednak z prowizji opłaty lotniskowe i dopłaty paliwowe. System jest na tyle zróżnicowany, że reguły matematyczne przestają mieć zastosowanie, a często zapisane w umowie dumne 15 proc. prowizji znaczy mniej niż banalne 8 proc. Jak zatem obliczana jest prowizja agencyjna? – Wysokość prowizji i zasady jej udzielania zapisane zostały umową agencyjną, są też wewnętrzną sprawą firmy – informuje Piotr Henicz, wiceprezes Itaki. MG

>> Więcej przeczytasz w najnowszym numerze WT nr 14/259 (16-31 lipca 2012). 


2012-07-12 16:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Anna Michalec, właścicielka biura agencyjnego TURKUS w Koluszkach.
 
» więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter