Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Ułatwienia wizowe z korzyścią dla turystyki

W ostatnich latach na całym świecie nastąpiły duże ułatwienia w procedurach przyznawania wiz. Rządy kolejnych państw, w trosce o rozwój gospodarczy, zdecydowały się na zniesienie obostrzeń utrudniających przepływ turystów.

Według raportu UNWTO „Visa Openness Report 2014” nasilenie tego zjawiska miało miejsce szczególnie w ciągu ostatnich sześć lat. Na początku 2008 roku aż 77 proc. ludności świata było zmuszonych do aplikowania o tradycyjną wizę wyjazdową, a w 2014 r. odsetek ten zmniejszył się aż o 15 proc. do 62 proc. To najwyższy spadek w historii dokonany na przestrzeni zaledwie kilku lat.  Powodem tej znaczącej poprawy są zdecydowane działania podjęte przez rządy w celu napędzenia gospodarki, której turystyka jest coraz ważniejszą częścią. Można wyróżnić pięć kluczowych obszarów ułatwień wizowych. Są to: dostarczanie informacji; ułatwienie bieżących procesów; łagodzenie zróżnicowana; wprowadzenie wiz elektronicznych i umowy regionalne.

Wizy odchodzą do lamusa

Jak podaje UNWTO, w sumie od 2010 roku wymogi wizowe zostały ułatwione w 6747 par destynacji i dotyczyły przyznania możliwości wizyt obywateli innego kraju, zniesienia obowiązku wizowego w ogóle, lub utworzenia wiz w postaci elektronicznej. Łącznie między 2010 i 2014 rokiem 50 państw znacznie ułatwiło proces wizowy dla obywateli 30 lub więcej krajów poprzez zmianę swojej polityki wizowej ze statusu "wymagana wiza" albo "wiza elektroniczna", na "wizy w dniu przyjazdu" lub "nie wymagana wiza ". Według Światowej Organizacji Turystyki przygotowującej długoterminowe prognozy dla turystyki oczekuje się, że do 2030 roku liczba międzynarodowych przyjazdów turystycznych w dalszym ciągu będzie rosnąć w stałym tempie wynoszącym średnio 3,3 proc. rocznie, osiągając 1,8 mld.

Zyski nie tylko dla turystyki

Redukcja procedur wizowych, a także ułatwianie formalności dla już istniejących aplikacji, jest ściśle związana z rozwojem światowej gospodarki. Wspólne badania przeprowadzone przez UNWTO i World Travel & Tourism Council (WTTC) pokazuje, że poprawa procedur wizowych może wygenerować dodatkowe 206 mld dolarów wpływów turystycznych i stworzyć aż 5,1 mln miejsc pracy do końca 2015 roku w grupie państw G20. Dalsze badania przygotowane dla państw Azji i Pacyfiku (APEC) wykazały, że udoskonalenia polityki wizowej w tej grupie może wygenerować kolejne 89 mld dolarów międzynarodowych wpływów turystyki i nawet 1,4 mln nowych miejsc pracy.

Azjaci najbardziej pożądani

Według stanu z ubiegłego roku, 62 proc. ludności świata musi uzyskać wizę przed rozpoczęciem podróży międzynarodowej. Kolejne 3 proc. populacji ma prawo do ubiegania się o wizę elektroniczną, a 16 proc. osób może ubiegać się o wizę w dniu przyjazdu. Tylko co piąty mieszkaniec globu nie jest zmuszony do uzyskania wizy w ogóle podczas podróży w celach turystycznych. Porównując dane z 2014 i 2008 roku, mobilność obywateli wszystkich państw bez wyjątku wyraźnie się poprawiła. Oznacza to, że choć na różnych poziomach, podróżowanie po świecie stało się łatwiejsze. Jak pokazują statystyki, kraje Azji i Pacyfiku w największym stopniu ułatwiły podróże międzynarodowe. Co ciekawe, przy porównywaniu danych z poszczególnych państw, najwięcej korzyści z ułatwień wizowych zyskali obywatele z Brazylii, Rosji, Chin, Indii i RPA (BRICS). W obliczu przestoju gospodarczego kraje turystyczne i rozwinięte dokładają szczególnych starań w celu ułatwienia formalności wizowych dla turystów pochodzących z tych prosperujących gospodarek.

Trend większej otwartości w polityce wizowej jest widoczny od 2008 roku, jako szansa dla tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i rozwoju poprzez promowanie turystyki i podróży biznesowych. Według UNWTO tendencja ta będzie kontynuowana w 2015 roku i prawdopodobnie w przyszłości można prognozować kolejne zmiany. Wnioski z raportu jednak nie są optymistyczne. Pomimo postępów dokonanych w ostatnich latach, stworzone ułatwienia są nadal często niewystarczające i nieefektywne, a zatem w dalszym ciągu stanowią przeszkodę dla wzrostu turystyki.

Metodologia badań

Raport UNWTO „Visa Openness Report 2014” z listopada 2014 r. Światowa Organizacja Turystyki monitoruje rozwój polityki wizowej od 1963 roku. Dane za okres 2008 -2013 zostały zebrane w ujęciu rocznym i są potwierdzone przez ankiety i jednostki badawcze z państw członkowskich. Badania za ub. r. przeprowadzono w okresie od stycznia do lipca 2014.

Marlena Semczyszyn

2015-03-17

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter