Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Obowiązki pilota powinny być określone w umowie

Zgodnie z brzmieniem art. 30 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. „organizator turystyki jest obowiązany zapewnić klientowi uczestniczącemu w imprezie turystycznej opiekę osoby reprezentującej organizatora turystyki”. Nie mamy już do czynienia z domniemaniem, które wynikało z poprzedniej treści przepisu,iż powinien być to wykwalifikowany przewodnik lub pilot. Ta zmiana daje organizatorowi większą swobodę, ponieważ sam może zdecydować, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba, której powierzy opiekę nad klientami. Należy pamiętać, iż osoba wykonująca zadania pilota winna być pełnoletnia, niekarana i posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Jakie dodatkowe zapisy powinny znaleźć się w umowie z pilotem?

Organizator turystyki w umowie z pilotem powinien bez wątpienia wprowadzić zapisy dotyczące odpowiedzialności za powierzone pieniądze na wydatki programowe z uwzględnieniem konieczności przedstawienia stosownego rozliczenia i rachunków. W przypadku gdy pilot podczas imprezy nie skompletuje np. faktur za zakupione na rzecz klientów usługi i nie przekaże ich organizatorowi, to ten ostatni nie będzie mógł zaliczyć ich w poczet kosztów imprezy. Kolejnym bardzo istotnym obowiązkiem, jest zebranie pełnej dokumentacji w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń dotyczących turystów podczas wyjazdu koniecznej dla przeprowadzenia procedury odszkodowawczej. Brak tych dokumentów może skutkować odmową wypłaty z ubezpieczenia i w konsekwencji koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów przez organizatora.

Jakie są obowiązki pilota wynikające z samej ustawy?  

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych do zadań pilota wycieczek należy czuwanie, w imieniu organizatora turystyki, nad sposobem świadczenia usług na rzecz klientów, przyjmowanie od nich zgłoszeń dotyczących związanych z tym uchybień, sprawowanie nad klientami opieki w zakresie wynikającym z umowy, wskazywanie lokalnych atrakcji oraz przekazywanie podstawowych informacji dotyczących odwiedzanego kraju i miejsca.

Czy można zastrzec karę umowną za rezygnację z pracy?

W umowie cywilnoprawnej z pilotem można wprowadzić zapis o karze umownej na wypadek, gdyby pilot bez ważnego powodu zrezygnował z pełnienia funkcji np. na mniej niż 10 dni przed wyjazdem. W takich sytuacjach organizatorzy zmuszeni są poszukiwać zastępstwa w ostatnim momencie, płacąc niejednokrotnie znacznie wyższe kwoty niż ta zaplanowana pierwotnie w kalkulacji imprezy. Jest to bez wątpienia szkoda po stronie organizatora, która może być obwarowana stosowną karą umowną.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

2015-08-28

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter