Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BIURA

Norwegian przejmuje touroperatora. Powstanie jeden z największych koncernów turystycznych w Skandynawii

Linia lotnicza Norwegian kupi skandynawską grupę turystyczną Nordic Leisure Travel Group. Wartość transakcji wynosi 7,94 miliarda koron szwedzkich. Połączenie działalności lotniczej, hotelowej i touroperatorskiej ma stworzyć największą zintegrowaną grupę turystyczną w krajach nordyckich.

Norweski przewoźnik niskokosztowy Norwegian ogłosił przejęcie Nordic Leisure Travel Group (NLTG), właściciela marek Ving, Spies, Tjäreborg, Globetrotter i Sunclass Airlines. Wartość transakcji wynosi 7,94 mld koron szwedzkich, czyli około 630 mln funtów.

Po finalizacji przejęcia do grupy Norwegian dołączą nie tylko znane marki touroperatorskie, ale także linia lotnicza Sunclass Airlines oraz sieć hoteli działających w Hiszpanii, Grecji, na Cyprze, w Tajlandii i Turcji.

Nowa grupa połączy działalność Norwegian i regionalnego przewoźnika Widerøe z ofertą pakietów turystycznych NLTG. Według zapowiedzi będzie obsługiwać około 30 milionów klientów rocznie, dysponując flotą blisko 160 samolotów.

Przedstawiciele Norwegian podkreślają, że transakcja ma charakter strategiczny. Dzięki przejęciu przewoźnik zyska możliwość zwiększenia sprzedaży wyjazdów zorganizowanych i usług hotelowych wśród swoich obecnych klientów lotniczych. Firma szacuje, że operacyjne przychody grupy wzrosną o blisko 50 procent.

Dodatkowym atutem jest ograniczone pokrywanie się siatek połączeń. Norwegian obsługuje prawie 390 tras regularnych w krajach nordyckich i Europie, natomiast Sunclass Airlines koncentruje się na lotach wakacyjnych do 25 kierunków turystycznych.

Prezes Norwegian Geir Karlsen określił transakcję jako przełomowy moment dla skandynawskiej branży turystycznej. Jego zdaniem połączenie silnej pozycji NLTG w segmencie wakacyjnym z rozbudowaną siatką połączeń Norwegian pozwoli stworzyć bardziej kompleksową ofertę dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Podobnie ocenia ją prezes NLTG Magnus Wikner. Podkreśla, że dzięki nowemu właścicielowi grupa zyska dostęp do jednej z największych sieci połączeń lotniczych w Europie, co umożliwi rozwój sprzedaży i poszerzenie oferty hotelowej skierowanej do klientów z krajów nordyckich.

Zarząd Norwegian liczy, że przejęcie umocni pozycję firmy w Szwecji i Danii oraz przyspieszy budowę zintegrowanego koncernu łączącego przewozy lotnicze, hotelarstwo i turystykę zorganizowaną. Branża ocenia transakcję jako jedną z najważniejszych na rynku turystycznym Europy Północnej w ostatnich latach. MBG

2026-06-17 07:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

.

»



»Ehab Elsaman z biura Planet Tours został wybrany Agentem Roku 2025. Gratulujemy  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter