Jak ważna jest turystyka dla rozwoju Mazowsza?
Oczywiście, to jeden z ważnych czynników wpływających na rozwój gospodarczy całego województwa. Mazowsze to największy region w kraju. Według Eurostatu w latach 2008-2014 byliśmy najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na jednego mieszkańca. Udział branży turystycznej jest w tym procesie bardzo ważny.
Na Mazowszu mamy 830 organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, wspieranych przez ok. 350 agencyjnych biur podróży oraz 292 skategoryzowane obiekty hotelarskie uzupełniane obiektami agroturystycznymi. Siłą napędową, swojego rodzaju magnesem, jest z pewnością Warszawa jako stolica i jeden z najważniejszych w kraju ośrodków kulturalnych, biznesowych i politycznych. Jednym z najczęstszych motywów przyjazdów na Mazowsze są interesy i sprawy służbowe. Stąd większość ruchu biznesowego i kulturowego koncentruje się właśnie w Warszawie. To, co ma do zaoferowania nasz region pod względem turystycznym idealnie wpisuje się w potrzeby również turysty biznesowego. Mazowsze to doskonała propozycja na weekendowy odpoczynek, również dla wszystkich zabieganych i zapracowanych mieszkańców naszego regionu, a także stolicy.
W jaki sposób urząd marszałkowski województwa mazowieckiego wspiera rozwój turystyki w regionie?
Z jednej strony pielęgnujemy to, co jest naszym dużym atutem, czyli świetnie działające instytucje kultury. Z drugiej – finansowo pomagamy odrestaurowywać mazowieckie zabytki, które często są prawdziwymi perełkami m.in. architektury sakralnej. Wydajemy też wiele publikacji zachęcających do aktywnego wypoczynku na Mazowszu („Mazowsze. Turystyka weekendowa”, „Turystyka piesza”, „Turystyka rowerowa”, „Turystyka wodna”, „Turystyka konna”), przybliżających mazowieckie atrakcje („Zamki, pałace i dwory Mazowsza”, „Restauracje, karczmy i zajazdy Mazowsza”, „Specjały Kuchni Mazowieckiej”), ale też miniprzewodników („Mazowsze wschodnie”, „Mazowsze północno-wschodnie”, „Mazowsze południowe”, „Mazowsze północno-zachodnie”, „Mazowsze zachodnie” „Mazowsze w pigułce”). Wspieramy również wytyczanie, oznakowanie i utrzymanie szlaków turystycznych. Ostatnio zostały częściowo oznakowane dwa nowe szlaki – „Mazowsze na Filmowo” i „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.
Jako Marszałek Województwa Mazowieckiego objął Pan patronatem honorowym V Forum Agentów? Dlaczego zdecydował się Pan wesprzeć to wydarzenie branżowe?
Samorząd województwa mazowieckiego weźmie udział w tym przedsięwzięciu jako partner wspierający. Podczas forum omawianych będzie wiele tematów istotnych dla całego rynku turystycznego. Tego typu dyskusje i debaty z udziałem ekspertów są bardzo ważne dla wszystkich, którzy chcą rozwijać branżę turystyczną. Jest to też doskonała okazja do zaprezentowania naszego regionu – w forum weźmie udział 170 osób bezpośrednio odpowiedzialnych za korzystanie m.in. z mazowieckich produktów turystycznych.
Jednym z tematów omawianych podczas tegorocznego Forum Agentów jest rozwój turystyki w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie i zagrożenia terroryzmem. Czy urząd marszałkowski, prowadząc działania z zakresu rozwoju turystyki promocji turystycznej, uwzględnia zagrożenia terrorystyczne? W jaki sposób zabezpiecza się przed zagrożeniami?
Oczywiście, na bieżąco śledzimy komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie prowadzimy jednak działań promocyjnych na terenach bezpośrednio zagrożonych, ponieważ naszą ofertę turystyczną kierujemy głównie do mieszkańców Warszawy i Mazowsza, zachęcając ich do krótkich weekendowych wyjazdów za miasto. Otwarte i gościnne Mazowsze łączy różnorodne kultury i tradycje. Jest to region atrakcyjny i zróżnicowany turystycznie – idealne miejsce na niezapomniany weekend. Na Mazowszu każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy architektury czy folkloru, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku – kajakarstwa, żeglarstwa, turystyki pieszej i rowerowej.
Ale warto tu również zaznaczyć, że obecna sytuacja geopolityczna na świecie nie pozostaje bez wpływu na turystykę. W ostatnich latach jeszcze niedawno tak bardzo popularne kierunki wyraźnie tracą na popularności wśród turystów. Pod wpływem ataków terrorystycznych część osób zmienia miejsce spędzenia wakacji i zamiast wypoczywać za granicą decyduje się na urlop w kraju. Aby odpocząć, przede wszystkim musimy czuć się bezpiecznie, stąd mazowiecka oferta wpisuje się w obecne tendencje na rynku turystycznym.
Istotna z punktu widzenia urzędu marszałkowskiego jest dyskusja na temat Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Co dla urzędu marszałkowskiego oznacza powołanie tego funduszu?
Od stycznia 2006 r., czyli od momentu przejęcia nadzoru nad działalnością organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, na terenie Mazowsza niewypłacalność ogłosiło 13 przedsiębiorców. Wszyscy posiadali ustawowe zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów w postaci gwarancji ubezpieczeniowych, lecz tylko w jednym przypadku okazało się ono wystarczające. Zakładamy, że podobnie będzie w przypadku ostatniej zgłoszonej niewypłacalności przez Alfa Star SA. Klienci pozostałych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych otrzymali z zabezpieczenia mniej niż wpłacali. Od 2010 r. wskazywaliśmy potrzebę utworzenia II filaru zabezpieczenia finansowego. Mamy nadzieję, że powołanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego zabezpieczy w pełni interesy poszkodowanych.