Popularny holenderski program telewizyjny „Rail Away”, emitowany na antenie telewizji publicznej NPO2, prezentuje najpiękniejsze trasy kolejowe Pomorza oraz Warmii i Mazur.
W Święta Bożego Narodzenia widzowie „Rail Away” dzięki premierowym odcinkom tego popularnego programu przenieśli się na trasy kolejowe Polski. Produkcje ukazywały uroki Pomorza oraz Warmii i Mazur, prezentując trasę z Gdańska do Ełku oraz atrakcje turystyczne obu regionów.
„Rail Away” to od ponad 25 lat jeden z najchętniej oglądanych programów w Holandii. Cieszy się ogromną popularnością, a zarówno nowe, jak i powtórkowe odcinki regularnie gromadzą przed telewizorami wierne grono widzów.
Zrealizowane filmy były efektem podróży prasowej zorganizowanej we wrześniu 2024 roku przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie we współpracy z Pomorską oraz Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną. Dzięki współpracy redakcji programu udało się stworzyć fascynującą opowieść o trasie kolejowej biegnącej od historycznego Gdańska, przez Olsztyn, aż po Ełk.
W produkcji nie zabrakło również najważniejszych atrakcji turystycznych regionów, takich jak zamek w Malborku, mroczna historia Wilczego Szańca, czy unikalna pochylania w Buczyńcu – perła inżynierii technicznej. Odcinki stały się wyjątkową okazją do zaprezentowania piękna Polski z zupełnie nowej perspektywy. Premiery obu odcinków zgromadziły łącznie prawie 800 tysięcy widzów przed telewizorami, a już dzień później zostały udostępnione na platformie online telewizji NPO2, gdzie nadal cieszą się dużym zainteresowaniem.
To już trzecia współpraca ZOPOT Amsterdam z redakcją programu „Rail Away” w ciągu ostatnich lat. Wcześniejsze wizyty zaowocowały odcinkami z Dolnego Śląska (2019) oraz Małopolski (2022). -Cieszymy się, że „Rail Away” tak chętnie powraca do Polski i odkrywa jej piękno z innej, kolejowej perspektywy – mówi Małgorzata Duijnmayer z ZOPOT Amsterdam. Przypomina także, że ekipa programu została uhonorowana w 2022 roku przez ZOPOT tytułem “Przyjaciel Polski”. MG