W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski w Gnieźnie! Tak ważne wydarzenie w historii naszego kraju nie może przejść bez echa – wobec tego Pierwsza Stolica Polski przygotowała szereg wydarzeń, które mają upamiętnić koronację.
- Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. To ważna rocznica, nie tylko dla gnieźnianek i gnieźnian, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy mogą czuć się częścią jego pięknej, tysiącletniej historii – mówi Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna. - Obchody wypełni kilkaset działań obejmujących, zgodnie z dewizą organizowanego w Gnieźnie od lat Królewskiego Festiwalu Artystycznego, sześć stanów skupienia kultury, czyli sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, literaturę oraz fotografię. Cieszę się że Pierwsza Stolica Polski, jej mieszkanki i mieszkańcy będą świadkami tak wielu ważnych, historycznych wydarzeń – dodaje.
Miasto przygotowało szereg atrakcji, a w dwa weekendy sierpnia planowane jest ogromne wydarzenie plenerowe wykorzystujące potencjał drzemiący w gnieźnieńskiej historii związanej z początkami państwa polskiego. Ma ono połączyć elementy historyczne, muzyczne oraz multimedialne i każdorazowo skupić ponad 2000 osób.
Oficjalne obchody obejmą klamrą z jednej strony kwietniowe spotkanie Posłów i Senatorów w Gnieźnie – przy okazji oficjalnych obchodów Patrona Miasta – Świętego Wojciecha, a z drugiej wrześniowy Zjazd Gnieźnieński organizowany przez Archidiecezję Gnieźnieńską, na który do Pierwszej Stolicy Polski zjedzie prawie tysiąc intelektualistów z całego świata, by dyskutować o tym, co chrześcijanie mogą zrobić dla przyszłości Starego Kontynentu. - Jubileusz milenium koronacji stwarza wyjątkową szansę dla rozwoju turystyki kulturowej, szczególnie w regionach związanych z początkami państwa polskiego – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - Jest to okazja do zaprezentowania bogactwa naszego dziedzictwa historycznego w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Gniezno, miejsce tych historycznych wydarzeń, stanowi centralny punkt Szlaku Piastowskiego – najstarszego szlaku turystyki kulturowej w Polsce. Nie bez powodu Szlak Piastowski został uhonorowany przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego. Jest to trasa, która już dziś przyciąga tysiące zwiedzających do Wielkopolski i na Kujawy, a potencjał jej rozwoju jest ogromny – dodaje.
Polska Organizacja Turystyczna objęła swoim patronatem jubileusz "Gniezno 2025". W ramach kompleksowych działań promocyjnych planowana jest m.in.; intensywna kampania w mediach społecznościowych na platformie Polska.travel, szeroko zakrojona promocję w mediach ogólnopolskich poprzez dedykowane publikacje prasowe. Planowane są także wizyty studyjne i prasowe w Gnieźnie i Wielkopolsce. Promocja wydarzeń jubileuszowych podczas międzynarodowych targów turystycznych oraz udział polskiego stoiska narodowego w lipcowej Koronacji Królewskiej w Gnieźnie.
Zaplanowane eventy wpisują się w obecne trendy rozwoju tj. turystyki doświadczeń, turystyki kulinarnej opartej o produkty lokalne, sieciowania atrakcji w ramach szlaku turystycznego, czy promocję tradycyjnych rzemiosł i ginących zawodów. Jubileusz ma również znaczący potencjał dla przyciągnięcia turystów zagranicznych, szczególnie z Niemiec, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz krajów skandynawskich. Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej w tych krajach zostały zaangażowane w promocję wydarzeń historycznych i rekonstrukcyjnych w Wielkopolsce. MG