Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych wystosowało apel do premiera Donalda Tuska, w którym tłumaczy, dlaczego sektor turystyki powinien podlegać pod ministerstwo zajmujące się kwestiami gospodarczymi. To postulat wielokrotnie zgłaszany przez środowisko, teraz, w związku z zapowiadanymi zmianami strukturalnymi w rządzie, pojawia się ku temu świetna okazja.
Premier Tusk w wypowiedziach medialnych potwierdził, że po wyborach prezydenckich planowane jest ograniczenie liczby ministerstw oraz przekształcenie struktury rządu w celu zwiększenia efektywności i konsolidacji kluczowych kompetencji:
W tym kontekście ESPT przypomina, że rozproszenie kompetencji gospodarczych między różne resorty od lat stanowi poważną barierę systemową – wskazywaną zarówno przez przedsiębiorców, jak i ekspertów oraz przedstawicieli koalicji rządzącej. Wskazują oni na potrzebę konsolidacji sił i tworzenia synergii zamiast dalszego rozdrabniania struktur.
Branża turystyczna – generująca niemal 5 proc. polskiego PKB – zasługuje na jednoznaczne umiejscowienie w strukturze rządu jako część sektora gospodarczego, a nie rekreacyjnego. Obecne przypisanie działu turystyki do Ministerstwa Sportu i Turystyki od lat budzi sprzeciw branży.
„Zmiany w strukturze Rady Ministrów to doskonały moment, by przywrócić turystyce należne jej miejsce w polityce gospodarczej państwa. Jesteśmy gotowi aktywnie współpracować przy budowie spójnego modelu wsparcia tego sektora” – czytamy w apelu Stowarzyszenia. Jego zdaniem, obecna marginalizacja turystyki w strukturach administracji publicznej przekłada się nie tylko na brak skutecznych mechanizmów wsparcia czy promocji, ale również na ograniczoną zdolność reagowania na wyzwania, takie jak szara strefa, bezpieczeństwo podróżnych, digitalizacja usług czy edukacja konsumencka.
Organizacja zadeklarowała gotowość do przekazania konkretnych propozycji rozwiązań i udziału w konsultacjach, które mogłyby towarzyszyć nowej strukturze rządu po zapowiadanej rekonstrukcji.
Turystyka to nie tylko wypoczynek – to miejsca pracy, eksport usług, rozwój regionalny i realny wkład w gospodarkę kraju, argumentuje ESPT i liczy, że głos przedsiębiorców zostanie usłyszany – a systemowe zmiany, które właśnie się dokonują, staną się szansą na realne wzmocnienie pozycji branży w strukturze państwa. MBG