Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA

ESPT rozmawia z przedstawicielami urzędów marszałkowskich o legalnej turystyce



4 czerwca 2025 roku odbyło się spotkanie ESPT z przedstawicielami departamentów turystyki urzędów marszałkowskich. To pierwszy krok do rozpoczęcia dialogu z administracją publiczną, którego celem jest ograniczenie skali szarej strefy w sektorze.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz diagnoza kluczowych problemów związanych z procedowaniem zgłoszeń dotyczących nielegalnej działalności, a także analiza praktycznego przebiegu tych procedur.

Rozmowy dotyczyły zarówno przepisów wymagających zmiany lub doprecyzowania, jak i współpracy pomiędzy organami administracji publicznej oraz istotnych różnic w podejściu poszczególnych województw do realizacji przepisów. Było to spotkanie robocze, w wąskim gronie osób, które od lat ściśle współpracują w tym zakresie.

Łukasz M. Mikosz, prezes ESPT, od wielu lat zajmuje się tematyką szarej strefy. Działania zainicjował wspólnie z z Aliną Dybaś-Grabowską. Kiedy zaczynaliśmy, temat był uznawany za niszowy, a walka z szarą strefą postrzegana jako donkiszoteria. Ale od początku wiedzieliśmy, że potrzebna jest cierpliwa praca u podstaw i systematyczność – mówi Łukasz M. Mikosz. – Dziś mamy za sobą setki zawiadomień o działalności z naruszeniem przepisów. Dzięki nim udało się doprowadzić do legalizacji działalności części zgłoszonych podmiotów, rezygnacji z prowadzenia nielegalnej działalności polegającej na organizowaniu imprez turystycznych, a także do nałożenia decyzji administracyjnych o zakazie prowadzenia działalności na okres 3 lat, wyroków sądowych, kar grzywny i innych środków karnych przewidzianych przez obowiązujące przepisy. To pokazuje, że działania przynoszą efekty, ale bez wsparcia systemowego nie jesteśmy w stanie skutecznie chronić rynku – dodaje.

ESPT rozpoczęło projekt o charakterze systemowym, którego celem jest zidentyfikowanie największych luk i problemów administracyjnych, a następnie przedstawienie konkretnych propozycji rozwiązań decydentom i instytucjom mogącym skutecznie wesprzeć branżę.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na okres po szczycie sezonu wakacyjnego. Do udziału zostaną zaproszeni przedstawiciele ministerstw, instytucji publicznych oraz wszystkie organizacje branżowe prowadzące działania na rzecz eliminacji szarej strefy w turystyce. Jak podkreśla ESPT: razem możemy więcej.

Szara strefa to nie tylko zagrożenie dla podróżnych, ale również nieuczciwa konkurencja dla małych, często regionalnych organizatorów turystyki, którzy w pełni przestrzegają przepisów i ponoszą wszelkie systemowe obciążenia, co ogranicza ich konkurencyjność.

W spotkaniu uczestniczył cały zarząd ESPT, a Agnieszka Szymańska i Robert Świątek – jako reprezentanci małych i średnich organizatorów turystyki – na własnym przykładzie przedstawili, jak szara strefa wpływa na ich codzienną działalność i z jakimi realnymi problemami muszą się mierzyć.

Łukasz M. Mikosz podkreślił, że niezwykle cennym wsparciem w tym procesie jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który wielokrotnie pomagał otwierać drzwi, do których branża pukała przez ostatnie lata z różnym skutkiem.

W kwietniu 2025 roku, w ramach uczestnictwa w Radzie Przedsiębiorców przy RzMiŚP, ESPT kompleksowo przedstawiło problemy, z jakimi mierzą się mniejsze podmioty oraz wskazało, w jaki sposób ich interes jest pomijany w kolejnych nowelizacjach przepisów.

ESPT nie chce jedynie diagnozować problemów – chce też dostarczać konkretne, praktyczne i szeroko skonsultowane rozwiązania. Będą one przedstawiane w sposób kompleksowy decydentom na szczeblu centralnym.

ESPT przygotowuje projekt o charakterze systemowym, którego celem jest:

  • diagnoza luk prawnych i administracyjnych,

  • wypracowanie konkretnych propozycji legislacyjnych i proceduralnych,

  • szeroka konsultacja tych propozycji z administracją i organizacjami branżowymi,

  • przedstawienie ich decydentom i instytucjom mogącym wspierać wdrażanie zmian.

Wspólnym mianownikiem rozmów była potrzeba edukacji podróżnych – by byli bardziej świadomi, z kim podróżują, komu powierzają dzieci na kolonie i obozy oraz jak istotna jest ochrona wynikająca z korzystania z usług legalnych organizatorów turystyki, objętych obowiązkowym zabezpieczeniem finansowym.

W ramach takich działań edukacyjnych ESPT wspólnie z przedsiębiorcami turystycznymi przygotowało w maju trzy informatory: „Legalny Organizator”, „Profesjonalny Agent” oraz „Ubezpieczenia Turystyczne”, które dotarły do blisko 100 tys. odbiorców.

Zaangażowanie branży i determinacja w podejmowaniu tematu zasługuje na uznanie – mówi Mikosz. – Z nadzieją i dużym idealizmem, ale też merytorycznym przygotowaniem, patrzymy na kolejne spotkanie po wakacjach. Branża, która generuje dziś niemal 5 proc. PKB, zasługuje na poważne traktowanie i trwałe miejsce przy stole, przy którym podejmowane są kluczowe decyzje – podsumowuje. MBG

2025-06-06 17:17:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Ludzie

»




»Beata Górka
, Rafał Górka właściciele biura HolidayCafe.pl w Tarnowskich Górach, laureaci konkursu Agent Roku 2024  » więcej



Newsletter

»

Zamów newsletter