close
|
|
Uważaj na zmiany w VAT
Z początkiem roku wchodzi kilka nowych aktów prawnych związanych z prawem podatkowym. Nie wszystkie zmiany wejdą w życie od razu. Na zapoznanie się z częścią z nich jest czas do 1 kwietnia 2013 r.
Najistotniejsze zmiany wprowadzi obszerna nowelizacja ustawy o VAT uchwalona w grudniu br. Na skutek senackiej poprawki część nowych obowiązków wejdzie w życie dopiero 1 kwietnia 2013 r, inne w 2014 r. Są też zmiany, które pojawią się od stycznia. Jest ich naprawdę wiele – poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Moment powstania obowiązku
Do ustawy wprowadzono nowy przepis regulujący zasady powstania obowiązku podatkowego. Obecnie co do zasady obowiązek ten powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi a jeżeli czynności mają być potwierdzone fakturą, to z chwilą jej wystawienia (przedsiębiorca ma na to 7 dni). Rozliczenie natomiast następuje w deklaracji za dany miesiąc w którym powstał obowiązek podatkowy. To oznacza, że jeśli sprzedaż następuje pod koniec miesiąca to w zależności od daty wystawienia faktury obowiązek podatkowy może powstać w miesiącu dokonania sprzedaży lub w następnym. Zgodnie z proponowanymi zmianami obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Podatek stanie się wymagalny właśnie w tym miesiącu. Wyjątkowo jeśli zapłata zostanie otrzymana przed dokonaniem transakcji wówczas podatek jest wymagalny od momentu otrzymania zapłaty. W przypadku usług świadczonych w sposób ciągły projekt przewiduje powstanie obowiązku podatkowego z upływem każdego roku podatkowego do momentu zakończenia ich świadczenia. Od ogólnych zasad przewidziano jednak sporo wyjątków. Te zmiany obowiązywać będą od stycznia 2014 r..
Podstawa opodatkowania i marża
Zmienią się ogólne zasady związane z ustalaniem podstawy opodatkowania. O ile obecnie co do zasady podstawą opodatkowania jest obrót (kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku) to po zmianach podstawą opodatkowania będzie wszystko co będzie stanowiło zapłatę otrzymaną lub którą usługodawca ma otrzymać tytułu sprzedaży włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami jak również innymi dopłatami o podobnym charakterze. Projekt przewiduje doprecyzowanie pojęcia marży. Obecnie przepis stanowi, że przez marżę, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Nowela przewiduje że sformułowanie „cena nabycia” zostanie zastąpione wyrażeniem „faktyczne koszty poniesione przez podatnika”. Zdaniem pomysłodawców zmiana lepiej odzwierciedli przepisy dyrektywy 2006/113WE, w której właśnie takiego sformułowania się używa. Te zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia 2013 r. Nowe przepisy będzie trzeba stosować w celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych, ale od 2014 r.
Rewolucja w fakturowaniu
Dobrze należy zapoznać z przepisami dotyczącymi fakturowania ponieważ wiele zmian wymaga dostosowania sytemu fakturowania. Najważniejsza zmiana polega na tym, że na mocy rozporządzenia ministra finansów, zniknie obowiązek wyrażania przez kontrahenta zgody na wysłanie faktury elektronicznej. Taka akceptacja nie będzie konieczna. Dotychczas przepisy stanowiły, że faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez odbiorcę faktury. Trzeba będzie zadbać o zapewnienie autentyczności faktury (pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury) oraz jej integralność. Będzie można skorzystać z faktur zbiorczych. Poza tym wprowadzona zostanie zasada zgodnie z którą fakturę trzeba będzie wystawić do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę. Pojawią się też faktury uproszone – będzie można z nich skorzystać przy małych transakcjach. Mali podatnicy będą mogli skorzystać z metody kasowej rozlicznia VAT w której obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności (nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). JT
2013-01-08 16:23:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie »
Dołącz do dyskusji na FB »
|
|
|
|