Przekazana podczas dzisiejszej konferencji prasowej informacja jest owocem decyzji podjętej przez Konwent Marszałków RP. – Marszałkowie nie będą sprowadzali turystów, bo nie mają takich prawnych i finansowych możliwości – zapowiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Struzik zasugerował, że tworzony przez MSiT fundusz gwarancyjny powinien nie tylko posiadać osobowość prawną, lecz także mieć możliwość kontroli finansowej branży turystycznej. Decyzja marszałków wzbudziła niemałe kontrowersje. – Ta decyzja ma wyjątkowo niefortunny termin ogłoszenia – skomentował Marek Kamieński, wiceprezes OSAT. Dodał, że tak sformułowane wnioski sugerują opinii publiczni, że pechowi turyści, którzy wybiorą chylące się ku upadkowi biuro, mogą potem być pozostawieni sami sobie np. na pustyni. – Nie dawajmy ludziom takiego brutalnego komunikatu, bo stwarza on olbrzymie zagrożenie dla branży – zaapelował Kamieński. Decyzja marszałków, podyktowana wciąż nierozwiązanym problemem finansowania powrotów turystów pokazuje braki obowiązującego prawa.
W przedstawionym przez Konwent Marszałków Województw RP komunikacie czytamy:
„Konwent Marszałków RP stwierdza, że obecnie obowiązujący system zabezpieczeń finansowych organizatorów i pośredników turystycznych wynikający z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz aktów wykonawczych do ww. ustawy nie upoważnia marszałków województw do organizowania oraz pokrywania kosztów powrotu do kraju klientów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
Ministerstwo Sportu i Turystyki w piśmie z 24 grudnia 2012 r., skierowanym do Ministra Finansów oraz Marszałków Województwa Wielkopolskiego, Śląskiego oraz Mazowieckiego, stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 4 ww. ustawy, treść gwarancji lub umowy ubezpieczenia, stanowiących zabezpieczenia biur podróży, obejmuje upoważnienie marszałka województwa lub wskazanej przez niego jednostki do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klientów do kraju. Marszałkowie województw nie mają obowiązku sprowadzania turystów do kraju. Natomiast, zgodnie z art. 5 ust. 5 ww. ustawy, marszałek województwa jest uprawniony do występowania na rzecz klientów w sprawach wypłaty środków z tytułu wypłaty środków z umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia, na zasadach określonych w treści tych umów.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, marszałkowie województw nie są zobowiązani do organizacji powrotów do kraju klientów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz pokrywania kosztów tego działania. W przypadku niewypłacalności biura podróży, zadaniem Marszałków jest tylko uruchomienie środków z gwarancji na pokrycie kosztów powrotu do kraju i występowania w imieniu klientów w sprawach wypłaty środków z tytułu gwarancji lub ubezpieczenia.
W oparciu o ww. stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki, Konwent Marszałków Województw RP postanawia, w przypadku wystąpienia w przyszłości kolejnych niewypłacalności organizatorów turystyki lub pośredników turystycznych, ograniczyć się wyłącznie do uruchomienia środków z zabezpieczenia finansowego biura podróży oraz występowania w imieniu klientów w sprawach wypłaty środków z tytułu gwarancji lub ubezpieczenia, a nie podejmowania działań związanych z repatriacją turystów do planowanego miejsca powrotu.
W trosce o dobro klientów korzystających z usług turystycznych oferowanych przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, Konwent Marszałków RP wzywa Ministra sportu i Turystyki do określenia organu, który powinien zajmować się sprowadzaniem klientów niewypłacalnych biura podróży do kraju oraz Ministra Finansów do zapewnienia zabezpieczenia środków finansowych na 100 % zwrotu kwot wpłacanych przez klientów biur podroży.”
Przewodniczący Konwentu Marszałków Województw RP, Jarosław Zygmunt Dworzański