O potencjale i kierunkach rozwoju branży turystycznej w Grecji rozmawiamy z Olgą Kefalogianni, minister turystyki Grecji.
Jaki procent PKB generuje w Grecji turystyka?
Sektor turystyki stanowi wiodącą gałąź greckiej gospodarki. Przez więcej niż dekadę wpływy z tego sektora stanowiły ponad 16 proc. PKB. W ostatnim okresie udział ten jest jeszcze wyższy i sięga ok. 18 proc.
Rząd doskonale zdaje sobie sprawę z potencjału sektora turystyki. Wdrażany jest bardzo konkretny program rozwojowy o jasno określonych celach. Otwieramy nowe rynki, a jednocześnie umacniamy nasze związki z tymi, na których tradycyjnie już jesteśmy obecni. Prowadzimy ukierunkowaną akcję reklamową. W ramach promocji naszego kraju korzystamy z technologii internetowej i dostępnych dzięki niej aplikacji. We współpracy z przedstawicielami branży oraz władzami lokalnymi dążymy do stałego podnoszenia poziomu świadczonych usług oraz ulepszania bazy turystycznej oferowanej odwiedzającym nas gościom. Przywiązujemy również dużą wagę do kształcenia profesjonalnych kadr dla turystyki.
Czy zna Pani Minister statystyki dotyczące liczby turystów odwiedzających Grecję w ostatnich latach? Jeśli tak, proszę o kilka danych z ostatnich lat.
Według danych Banku Grecji za okres zeszłego roku do listopada 2013 włącznie, nadwyżka w bilansie sektora turystycznego była o 1 523 mln euro większa niż w roku poprzednim, co równoznaczne jest ze wzrostem rzędu 17,7 proc. Równocześnie średni wydatek turystyczny wzrósł o 1,3 proc. Dane greckiego urzędu statystycznego dotyczące liczby osób odwiedzających nasz kraj w ciągu ostatnich pięciu lat prezentują się następująco: w roku 2009 odwiedziło nas 14,9 mln osób, w 2010 było to 15 mln, w 2011 r. liczba ta wzrosła do 16,5 mln, a w roku 2012 zmalała do 15,5 mln osób. W pracowitym dla nas roku 2013 zanotowaliśmy wzrost liczby odwiedzających, których było w sumie ponad 17,7 mln.
Turyści z jakich krajów odwiedzają Grecję najczęściej?
Według danych Banku Grecji w okresie pomiędzy styczniem a listopadem 2013, wśród siedmiu najczęściej odwiedzających nas grup narodowościowych pierwsze miejsce zajmują goście z Niemiec, których było ok. 2,5 mln. Na drugim miejscu znaleźli się Anglicy (1,8 mln), a w dalszej kolejności Francuzi (1,15 mln), Rosjanie (1,35 mln), Włosi (889 mln), Serbowie (750 tys.) oraz Turcy (675 tys).
Jak statystyki przyjazdowe wyglądają w stosunku do Polaków? Czy ich liczba w Grecji rośnie, czy może utrzymuje się na tym samym poziomie?
W ogólnym zestawieniu dotyczącym roku 2012 Polska znalazła się na 20. miejscu. Musimy tu zaznaczyć, że w roku 2009 odwiedziło nas ok. 203 tys. turystów z Polski, natomiast jak wynika z danych ambasady Grecji w Warszawie, w roku 2013 było ich już 380 tys. Mamy więc do czynienia z wielkim wzrostem liczby odwiedzających nas Polaków, co bardzo nas cieszy. W roku 2013 wzrost ten wyniósł 51,5 proc. w stosunku do roku 2012. Jednocześnie Polacy stanowią 2,2 proc. pasażerów linii lotniczych przybywających do Grecji, co daje Polsce 10. miejsce w zestawieniu ogólnym. Z nieco starszych danych naszej ambasady wynika również, że Grecja stanowi główny kraj docelowy polskich turystów korzystających z lotów czarterowych. Około 90 proc. polskich turystów przybywających do Grecji to osoby korzystające właśnie z lotów czarterowych. Pozostałe 10 proc. Polaków odwiedzających Grecję to osoby korzystające z własnego samochodu (5 proc.) lub podróżujące autokarami (5 proc.). Te ostatnie dwie grupy polskich turystów wybierają najczęściej Austrię, Chorwację, Włochy, Hiszpanię i Bułgarię. Należy zauważyć, że wyliczenia te pomijają ruch wynikający z istnienia dwóch stałych połączeń lotniczych z Polski – do Aten i Salonik.
Jakie działania zamierza podjąć w 2014.r rząd Grecji w zakresie promocji kraju wśród polskich turystów?
Jak już wcześniej wspomniałam, Grecja wdraża bardzo konkretny program rozwoju turystyki. W swoich założeniach ma on za zadanie promować Grecję na wszystkich dostępnych rynkach. W wypadku Polski działania Greckiej Organizacji Turystycznej polegają między innymi na reklamie internetowej i promocji w mediach społecznościowych, organizowaniu różnego rodzaju wydarzeń w ramach odbywających się w Polsce wystaw i targów oraz współpracy z lokalnymi organizacjami turystycznymi. Grecja uczestniczyła między innymi w wystawie Tour Salon, która odbyła się w Poznaniu w dniach 17–19 października 2013 r. Planujemy również udział w tegorocznej edycji. Jednocześnie jeszcze w tym roku otwarte zostanie w Polsce przedstawicielstwo Greckiej Organizacji Turystycznej. Z pewnością odegra ono aktywną rolę w podejmowaniu decyzji i realizacji powierzonych nam zadań.
Czy Grecja zamierza w najbliższym czasie promować jakieś nowe produkty, rodzaj turystyki?
Program rozwoju greckiej turystyki przewiduje szeroko zakrojoną akcję promocyjną wszelkich nietypowych form turystyki. Grecja jest krajem o bardzo bogatej ofercie alternatywnych form turystyki i ma wszelkie podstawy ku temu, by rozwijać się w tym kierunku. Istnieją już odpowiednie ramy prawne, jeśli chodzi o turystykę medyczną, promowane są występujące w naszym kraju źródła lecznicze oraz turystyka typu spa & wellness. Podejmujemy również działania mające na celu rozwój turystyki konferencyjnej, agroturystyki, turystyki sportowej, wspinaczkowej i wielu innych.
1 stycznia 2014 r. Grecja objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jakie działania w zakresie turystyki zamierza podejmować w tym wyjątkowym czasie?
Turystyka stanowi jeden z głównych filarów rozwoju wzrostu i konkurencyjności i to nie tylko w wymiarze państw narodowych, ale i całej Europy. W ramach greckiej prezydencji szczególną uwagę skupimy na turystyce morskiej i rejsowej, ulepszeniu systemu wizowego dla obywateli państw trzecich, którzy chcą odwiedzać kraje europejskie, jak też na kwestiach dotyczących działań mających na celu ułatwienie ruchu turystycznego w skali światowej. MM
Curriculum vitae
Olga Kefalogianni, urodzona 29 kwietnia 1975 r. Minister turystyki, reprezentująca partię Nowa Demokracja. Kefalogianni uzyskała licencjat z prawa na Uniwersytecie w Atenach, a w 1997 i 2006 r. tytuły magistra z prawa w King's College w Londynie oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Tufts w Massachusetts.