Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Jakie informacje są objęte tajemnicą

Przedsiębiorcy branży turystycznej, prowadząc swoją działalność i budując pozycję na rynku, niejednokrotnie wypracowują własne procedury, specyficzne oferty, listy kontrahentów, a w szczególności bazę klientów, które stanowią podstawę funkcjonowania na rynku i dalszego rozwoju biura podróży.

W  biurach często pojawiają się obawy, w jaki sposób zabezpieczyć z takim trudem zebrane informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, aby nie wypłynęły one do konkurencji, albo żeby nie zostały wykorzystane przez pracownika do założenia nowej działalności na własną rękę.

Są to obawy całkowicie uzasadnione, ponieważ przykładów naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa w życiu codziennym jest bardzo dużo. Najbardziej typową sytuacją może być odejście z pracy pracownika, który zajmował wysokie stanowisko i posiadał pełny dostęp do tajemnicy przedsiębiorstwa oraz utrzymywał kontakty ze strategicznymi klientami, a także współpracował z podwykonawcami biura podróży (hotele, przewoźnicy, piloci i przewodnicy). Były pracownik może odejść do konkurencyjnej firmy, albo wręcz samodzielnie założyć działalność gospodarczą i realizować ją w oparciu o te same kontakty i procedury wypracowane przez byłego pracodawcę, nie mówiąc już o dostępie do jego bazy klientów i możliwości ich częściowego przejęcia. W takich wypadkach bardzo istotna jest wypracowana przez lata marka przedsiębiorcy, która pozwoli na utrzymanie klientów, jednak i to czasami nie jest wystarczające. Zdarzają się wypadki, że pracownik po odejściu z biura rozpowszechnia informacje np. o złej kondycji finansowej byłego pracodawcy i w ten sposób nakłania do zmiany kontrahenta. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.(...) KW

>> Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Wiadomości Turystyczne nr 6 (16-31 marca 2014)

2014-03-28 16:32:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

2015-01-29 10:34 Hajon

faktycznie, takie rzeczy sie zdarzają, i to nie tylko w branży turystycznej. warto zawczasu pracownikom przedstawić potencjalne zagrożenia za taki czyn *tu są np. wymienione:http://www.eporady24.pl/wyciek_tajnych_informacji_z_firmy_co_grozi_pracownikowi_za_zlamanie_tajemnicy_przedsiebiorstwa,aktualnosci,3919.html) mój szwagier tak zrobił i nie ma problemu nawet z bylymi pracownikami (branża budowlana)

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»



Newsletter

»

Zamów newsletter