Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Felieton - pisze Alicja Dąbrowska

Co łączy pas kontuszowy z tulipanami?
Ostatnio dużo się mówi o więziach łączących Polskę z krajem nad Bosforem. Powód jest poważny: w tym roku obchodzimy 600-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Turcją.

Zgodnie z kronikami Jana Długosza nawiązaliśmy je w 1414 r. Polskich posłów, Jakuba Skarbka z Gór i Grzegorza Ormianina, na dwór sułtana Mehmeda I wysłał Władysław Jagiełło, który zdecydował się na interwencję dyplomatyczną, by doprowadzić do przerwania tureckich ataków na państwo węgierskie. Sułtan przyjął wysłanników łaskawie, zgodził się na wypuszczenie jeńców i na rozejm...

O wzajemnych relacjach polsko-tureckich i o wspólnej historii opowiada wystawa „Dalekie sąsiedztwo. Bliskie wspomnienia", którą prezydent Bronisław Komorowski otworzył niedawno w Stambule, w muzeum Sakip Sabanci. Najstarszym z zachowanych rękopisów, który można tam zobaczyć, jest rozporządzenie sułtana Bajezyda II z 1489 r. zezwalające polskim kupcom na swobodny handel w jego państwie na podstawie traktatu z królem Kazimierzem Jagiellończykiem. Kolejne stulecia ilustrują dokumenty wymieniane między władcami, wzajemne dary i... cenne wojenne zdobycze. „Dalekie sąsiedztwo” prezentuje blisko 400 zabytków z polskich zbiorów. Co ciekawe, turecki rodowód miała najbardziej charakterystyczna część polskiego stroju szlacheckiego – ozdobny pas kontuszowy noszony do wierzchniej szaty (zanim zaczęliśmy je produkować we własnych manufakturach, sprowadzane były z Turcji i Persji).

Dziś ojczyzna tulipanów należy do najulubieńszych destynacji turystycznych Polaków. Znalazła się w czołówce statystyk, obok takich długoletnich pewniaków jak Włochy, Hiszpania czy Chorwacja. Liczba wyjazdów tamże rośnie lawinowo – w porównaniu z 2003 r. wzrosła aż pięciokrotnie i zdaje się, że sięga pół miliona. Na tym z pewnością nie koniec, zważywszy na to, że Turcja nie skąpi pieniędzy na promocję, i to na całym niemal świecie. Według danych Organizacji Turystycznej Narodów Zjednoczonych (UNWTO) zawartych w jej ostatnim „Yearbook of Tourism Statistics” wśród państw, które w 2012 r. cieszyły się największym zainteresowaniem turystów, Turcja zajęła szóste miejsce, a ma szanse na kolejny awans.

PS Wystawę „Dalekie sąsiedztwo. Bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich” przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, można ją oglądać do 15 lipca.

Autorka jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”

2014-04-28 16:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»



Newsletter

»

Zamów newsletter