close
|
|
Branża pomoże w opracowaniu zasad kształcenia
Choć utworzenie wewnętrznych ram kwalifikacji, czyli zasad kształcenia, nie jest obowiązkowe, większość państw w Europie zdecydowała się już na ten krok. Polski rząd już pracuje nad ich stworzeniem.
Polskie ramy kwalifikacji w obszarze turystyki będą jednym z tematów przewodnich zbliżającego się VII Gremium Ekspertów Turystyki w dniach 10–12 grudnia br. w Krakowie i w Suchej Beskidzkiej. – Zapraszamy do udziału i efektywnej współpracy podczas Gremium szerokie grono przedstawicieli wszystkich środowisk sektora turystyki w Polsce – powiedziała Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Jednym z założeń Krajowych Ram Kwalifikacji dla sektora turystyki jest poznanie różnych ścieżek dojścia do określonych kwalifikacji, w tym zdefiniowanie, kto i na jakich zasadach ma prawo nadawać kwalifikacje w zawodach związanych z turystyką. – Rekomendacje Gremium Ekspertów Turystyki stanowić będą wkład merytoryczny do opracowania ostatecznej wersji Krajowych Ram Kwalifikacji dla sektora turystyki – zaznacza Joanna Cupak, koordynator organizacyjny VII Gremium Ekspertów Turystyki. W czerwcu Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), który podlega Ministrowi Edukacji Narodowej, opublikował ogłoszenie o przetargu na stworzenie projektu sektorowej ramy kwalifikacji w turystyce (SRKT). Żeby wprowadzić Ramy MEN musi bowiem przeprowadzić przetarg. Oferty można było składać do 24 czerwca. Obecnie trwa ocena złożonych ofert, po której wyłoniony zostanie wykonawca. – Prace pilotażowe mają się zakończyć przedstawieniem rekomendacji dla rządu, które zamierzamy zaprezentować w kwietniu 2015. Pracujemy nad tym, aby te rozwiązania były wprowadzone najpóźniej do jesieni przyszłego roku – mówi Hubert Dębowski, ekspert z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Gdy zostaną wprowadzone Krajowe Ramy Kwalifikacji, zapewnią one możliwość zdobywania odpowiednich kwalifikacji za pomocą różnych form kształcenia. – Rozwiązania, które proponujemy, dadzą instrumenty oceny szkoleń i przyznawania certyfikatów uznawanych w całej Europie – dodaje Dębowski. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznaje, że to proces długofalowy. Ramy kwalifikacji są nieobowiązkowe, a jedynie zalecane w krajach UE. Polski rząd jednak postanowił je wprowadzić, by pozyskać więcej środków z funduszy unijnych, gdyż Komisja Europejska ustaliła ich wprowadzenie jako jeden z priorytetów w nowym planie do 2020 r. Powodzenie projektu jest jednak uzależnione od stopnia zaangażowania branży i uczelni. MS
2014-07-07 16:37:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie »
Dołącz do dyskusji na FB »
|
|
|
|