Po licznych problemach związanych ze sprowadzaniem klientów niewypłacalnych biur podroży do kraju, pojawiły się wątpliwości interpretacyjne co do istnienia obowiązku Marszałków w tym zakresie. Poddawali oni w wątpliwość konieczność pokrywania z własnych budżetów kosztów powrotu uzasadniając, że nie wynika to jasno z ustawy. Kwestia ta była wielokrotnie podnoszona podczas posiedzeń komisji sejmowych dotyczących turystyki, lecz nie znalazła jednoznacznej odpowiedzi. Wreszcie 12 stycznia 2015 r. na stronach MSiT opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, który w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 196 i 822) w art. 5 po ust. 5 dodaje ustęp 5a, który jasno określa podmiot odpowiedzialny, stanowiąc:
Marszałek województwa lub wskazana przez niego jednostka upoważniona do wydawania dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klientów do kraju, o której mowa w ust. 4, prowadzi działania związane z organizacją powrotu turystów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w przypadku, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Wprowadzenie ww. przepisu usunie wątpliwości dotyczące zakresu zadań marszałka województwa jako organu sprawującego bezpośredni nadzór nad wykonywaniem działalności regulowanej przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.” Podstawą do uznania odpowiedzialności urzędów marszałkowskich jest fakt, iż to one są w myśl ustawy beneficjentami zabezpieczeń finansowych biur podróży w formie umów gwarancji. Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy przepis wejdzie w życie.
Wejście w życie ustawy planuje się na II kwartał 2015 r. Najpierw jednak projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych, celem zaopiniowania i dokonania uzgodnień. SM
Więcej czytaj w wydaniu Wiadomości Turystycznych 1 lutego 2015