Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Antalyawood pomoże tureckiej gospodarce

Położona na Riwierze Morza Śródziemnego Antalya chce być w przyszłości miastem filmu. Jak donosi turecka prasa, odpowiedni kawałek gruntu, o powierzchni 5 tys. akrów z przeznaczeniem na produkcję filmową został już przez władze miasta zarezerwowany.


W czerwcu do Antalyi przyjechać mieli producenci i inwestorzy amerykańskiego przemysłu filmowego. Jak informuje burmistrz Menderes Türel, pierwsze rozmowy prowadzone z nimi w Hollywood przebiegły z sukcesem. Türel twierdzi, że Amerykanie szukają miejsca, które byłoby tańsze od Los Angeles, ale posiadałoby te same cechy geofizyczne. Najważniejsze z nich to odpowiednie nasłonecznienie, góry, morze i rzeka. – To wszystko mamy (u siebie) – podkreśla Menderes Türel.

Antalya, która na zakazie organizacji i realizacji wyjazdów Rosjan do Turcji straciła bardzo mocno, szuka nowych sposobów na przyciągnięcie turystów. Realizacje filmowe, jak niejednokrotnie pokazała praktyka, są świetną promocją turystyczną, szczególnie, że w przypadku produkcji amerykańskich na planach pojawiają się znane gwiazdy światowego kina. A te fanów przyciągają masowo.

Na razie trudno określić konkretnymi liczbami ekwiwalent promocyjny, jaki powstałby dzięki doniesieniom medialnym i umiejscowieniu akcji filmów w regionie, przedstawiciele miasta są jednak przekonani, że korzyści z takiej reklamy będą naprawdę duże. W planach znajduje się też realizacja innych projektów. – Chcemy być wzorcowym miastem dla turystyki rejsowej i żeglarskiej – mówi burmistrz Türel i dodaje, że Antalya stawia również na sztukę. Ważnym krokiem w realizacji tego ostatniego przedsięwzięcia było otwarcie Muzeum Kobiet, jak również nowej hali wystawowej, w której obecnie podziwiać można, między innymi, dzieła Andy’ego Warhala.

Do 2018 roku mają zostać uruchomione kolejne placówki tego typu. Dziś Antalya słynie już z festiwali filmowych, baletowych i pianistycznych, a także z przedstawień operowych, które odbywają się regularnie w świetnie zachowanym amfiteatrze Aspendos położonym w odległości 50 km od miasta.

2016-09-17 13:13:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter