Obecnie na topie jest street food. Co będzie na tapecie jutro? Nie wiadomo, pewne jest natomiast to, że w bogactwie i różnorodności smaków, jakich dostarcza nam współczesny świat, Polakom marzy się powrót do potraw znanych z dzieciństwa i dań przyrządzonych na bazie starych przepisów – chcą smakować tradycyjnej polskiej kuchni!
Na szczęście w kraju pojawia się coraz więcej miejsc, które dbają o to, by rodzime dziedzictwo kulinarne nie zostało zapomniane: odtwarzają potrawy, przywracają pamięć o nieużywanych już produktach spożywczych i upowszechniają je wśród mieszkańców i turystów. Co ważne, dziś dbają o to nie tylko koła gospodyń wiejskich, lecz także restauratorzy, organizacje zajmujące się przetwórstwem spożywczym, turystyką, wreszcie władze samorządowe widzące potencjał, który drzemie w turystyce kulinarnej. Przy tak licznym i silnym lobby można mieć nadzieję, że polska kuchnia będzie gościć na rodzimych stołach równie często, jak teraz dania kuchni świata.
Zeszyt, który oddajemy w Państwa ręce, jest zaproszeniem do odkrywania kulinarnego bogactwa Polski w tradycyjnym wydaniu. Opowiadamy w nim m.in. jakie warzywo królowało niegdyś w kuchni świętokrzyskiego, dlaczego kujawsko-pomorskie powinno być kojarzone z gęsiną i dla jakich owocowych przysmaków warto wybrać się do Małopolski. Liczymy, że zainspirujemy Państwa by samodzielnie odkrywać te smaki w czasie kulinarnych podróży po Polsce.
Pobierz bezpłatne wydanie