Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej, co sprawia, że finaliści i laureaci Olimpiady są zwolnieni z egzaminu pisemnego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej. Z kolei decyzją senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
Hasło przewodnie edycji realizowanej w roku szkolnym 2018/2019 to „Turystyka w przyrodzie”. Poprzez tematykę organizatorzy chcą zainteresować uczestników zasobami i walorami przyrodniczymi. Ponadto zachęcić uczniów do pogłębiania wiedzy dotyczącej osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej oraz do analizy możliwości ich racjonalnego wykorzystania w turystyce, przy jednoczesnej trosce o ochronę środowiska naturalnego. Zachęcają by uczniowie zwrócili uwagę m.in. na zagadnienia zmieniających się relacji pomiędzy turystyką a środowiskiem przyrodniczym, ochrony przyrody w kontekście rozwoju turystyki, percepcji przyrody, również estetyki krajobrazu, chłonności środowiska naturalnego, właściwego zagospodarowania turystycznego oraz wykorzystania zasobów naturalnych w celu odnowy i poprawy sił psychofizycznych człowieka.
W dniu 7 stycznia 2019 roku w 13 okręgach jednocześnie odbyły się zawody etapu okręgowego VI Olimpiady Wiedzy o Turystyce, której organizatorem jest Instytut Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiegoprzy współpracy z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskim im. W. Grabskiego w Łodzi.
Zgodnie z regulaminem zawody trwały 150 minut i składały się z dwóch części. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali 40 zadań testowych. W drugiej, sprawdzającej wiedzę i umiejętności z zakresu planowania i realizacji imprez i usług turystycznych, zadanie polegało na opracowaniu programu i kalkulacji kilkudniowej wycieczki turystycznej po Górach Świętokrzyskich.
W okręgu nr II zorganizowanym przy Zespole Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku – Białej do zawodów przystąpiło 46 uczniów z województwa śląskiego i opolskiego. Szkoła wspomaga Komitet Główny OWoT już od 6 lat i kształci przyszłych adeptów turystyki. NP