Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAWIRUS

Biura podróży w projekcie nowej ustawy

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy
„o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”. Zapisano w nim, że w konkretnych sytuacjach biura turystyczne będą mogły ubiegać się o zwrot wpłat na TFG.

W art.12.1. napisano, że „w przypadku, gdy podróżny odstąpi od umowy w trybie określonym w art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 548) lub organizator turystyki rozwiąże umowę o udział w imprezie turystycznej w trybie określonym w art. 47 ust. 5 pkt 2 tej ustawy, które to odstąpienie od umowy lub rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, o którym mowa w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 473 i 2248 oraz z 2019 r. poz. 125).” By uzyskać zwrot, należy wystąpić do UFG nie później niż w ciągu 60 dni od dnia odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania. W tym samym projekcie pojawia się zapis o dotyczący odpowiedzialności zarządzających lotniskiem, dworcem kolejowym, przewoźników lotniczych, kolejowych lub drogowych „za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami władz publicznych mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19, w szczególności za brak możliwości przewozu” (art. 14.1.). W pkt. 2 wyjaśnione jest, że „przez okoliczność nadzwyczajną, o której mowa w przepisach Rozporządzenia (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91, rozumie się także uzasadnione działania mające na celu przeciwdziałanie COVID-19.” Projekt wpłynął do Sejmu 1 marca br. i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Zdrowia.

UPDATE: Jak informuje Ewa Puciata, zastępca dyrektora Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, „zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w przypadku, gdy impreza turystyczna lub powiązane usługi turystyczne zostały odwołane przez przedsiębiorcę turystycznego z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń (jeżeli realizacja usług była uzależniona od liczby zgłoszeń) lub w przypadku zmiany liczby podróżnych, miejsca realizacji imprezy turystycznej lub usługi turystycznej w ramach powiązanych usług turystycznych, rodzaju zapewnianego środka transportu lub rozwiązania umowy lub odstąpienia od umowy przez podróżnego, składka podlega zarachowaniu na poczet następnych należnych do przekazania składek. To znaczy, że taka składka nie jest zwracana przedsiębiorcy, lecz może zostać zaliczona na poczet następnych składek należnych od przedsiębiorcy. Natomiast zgodnie z wskazanym projektem ustawy w przypadku odstąpienia od umowy lub rozwiązania umowy, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o zwrot składek wniesionych za umowy rozwiązane w związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2. To znaczy, że będzie mógł otrzymać fizyczny zwrot środków, a nie tylko zarachować je na poczet następnych należnych składek. MG

2020-03-02 15:29:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»



Newsletter

»

Zamów newsletter