Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BIURA PODRÓŻY

PZOT i OSAT piszą wspólnie do premiera

Polski Związek Organizatorów Turystyki
wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem
Agentów Turystycznych wystosowali pismo do premiera. Proszą w nim o pomoc dla branży i spotkanie z przedstawicielami rządu. Organizacje podkreślają, że informacje pojawiające się w mediach wywołują panikę wśród klientów, zarówno u przebywających na wyjazdach turystycznych, biznesowych, naukowych jak i u osób, które się na nie wybierają lub dopiero je planują.

-„Informacje podawane publicznie niejednokrotnie dalekie są od rzeczywistości i pozbawione tak potrzebnego w podobnych sytuacjach obiektywizmu. Wpływa to na nieracjonalne zachowania konsumentów i realne straty całej branży turystycznej. Sugestie ekspertów wypowiadających się publicznie, dotyczące obowiązku zwrotu pełnych kwot za organizowane imprezy nawet w przypadku nie zaistnienia przesłanek zgodnych z Ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych Art. 47. Pkt 4. dodatkowo zwiększają ilość pracy i zmuszają do angażowania się w dysputy dotyczące zasadności stosowania się do wykładni Ustawy. Sugestie te nie mają umocowań prawnych i są jedynie interpretacjami niepotwierdzonymi orzecznictwem.”- czytamy w liście. Tymczasem touroperatorzy mają obowiązek zwrócić pieniądze klientowi, który rezygnuje z wyjazdu z powodu obaw związanych z koronawirusem w sytuacji, kiedy istnieje realne zagrożenie zdrowia klienta. Z informacji mediowych wynika natomiast, że nie tylko należy rezygnować z podróżowania, ale że biura podróży mają obowiązek ponosić koszty tych anulacji. - „Monitorujemy na bieżąco sytuację i informacje przekazywane przez służby konsularne i epidemiologiczne i reagujemy anulując wyjazdy, w których istnieje realne zagrożenie dla klientów. Zgadzamy się również, ze stanowiskiem Krakowskiej Izby Turystyki, odnośnie fiskalnego aspektu w branży turystycznej, która zobligowana jest do odprowadzania VAT-u od zaliczek wpłaconych przez klientów. Tym samym poprzez wzmożone wypłacanie zwrotów może wpłynąć negatywnie na kondycję firm z powodu zaburzenia płynności finansowej” - piszą autorzy i jednocześnie proszą o spotkanie, na którym będzie można podyskutować o roli i pomocy państwa dla sektora turystycznego, generującego blisko 7% polskiego PKB. MG

List podpisali w imieniu PZOT-u: Sławomir Szulc (Exim Tours), Piotr Henicz (Itaka), Grzegorz Baszczyński (Rainbow), Wojciech Skoczyński (Grecos), w imieniu OSAT-u Marcin Wujec, w imieniu Coral Travel Kaan Ergun.

2020-03-05 15:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»



Newsletter

»

Zamów newsletter