Do największych atrakcji Wolsztyna należy bez wątpienia wolsztyńska Parowozownia, ostatnie miejsce na świecie, w którym parowozy wykorzystywane są do prowadzenia pasażerskiego ruchu planowego
i gdzie niemal codziennie zobaczyć można parowóz „pod parą” pracujący dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu.
W Wolsztynie znajduje się również Muzeum Marcina Rożka, znanego rzeźbiarza, który w latach 30-tych XX wieku tworzył i mieszkał w Wolsztynie.
Wolsztyn to także miasto, w którym rozpoczęła się kariera naukowa lekarza Roberta Kocha, który pełniąc tutaj funkcję lekarza powiatowego rozpoczął swoje prace badawcze.
Ciekawą wolsztyńską atrakcją jest również Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, położony nad zachodnim brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego. Skansen pozwoli każdemu turyście odbyć podróż
w zamierzchłe czasy olenderskiego osadnictwa.
Ulubionym miejscem spacerów jest Park Miejski oraz Szlak Żurawi biegnący wokół Jeziora Wolsztyńskiego. W parku znajduje się neoklasyczny pałac, dawna posiadłość Rodziny Mycielskich, a wśród parkowych alejek można odnaleźć dąb z rekonstrukcjami rzeźb Marcina Rożka.
Miasto zwiedzić można trasami „Wolsztyńskich gier terenowych” - questów, których formularze z trasą ok. godzinnego spaceru można pobrać na stronie www.wolsztyn.pl.
Na stronie znajdują się również propozycje "Wiosennych pakietów rekreacyjnych": miejski, rowerowy i wodny.
W pobliżu Wolsztyna przebiega fragment Wielkopolsko-Lubuskiej Pętli Szlaku Cysterskiego. Jeden z jego obiektów pocysterski zespół klasztorny w Obrze, leży na terenie gminy Wolsztyn. Okolice Wolsztyna to także zespoły pałacowo-parkowe w: Chorzeminie, Gościeszynie i Wroniawach.
Ukształtowanie terenu, liczne jeziora oraz duża powierzchnia lasów, sprzyjają uprawianiu różnorodnych form aktywnego wypoczynku. Gminę Wolsztyn zwiedzać można aktywnie, m.in. rowerem korzystając z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych prowadzących wzdłuż dróg wojewódzkich. Jedna z nich prowadzi do wieży widokowej w miejscowości Świętno. Obiekt zwieńczony jest tarasem widokowym wyniesionym na wysokość 114 m n.p.m. pozwalającym na obserwację terenu wraz z okolicznymi cennymi przyrodniczo obszarami. Propozycją dla lubiących przebywać blisko natury są również ścieżki przyrodniczo-leśne wytyczone na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, m.in. ścieżka „Bagno Chorzemińskie”, w dwóch wariantach: krótszy i dłuższy, zlokalizowana na trasie Wolsztyn-Nowy Tomyśl, na wysokości osady Nowy Młyn.
Zapraszamy do gminy Wolsztyn – warto ją odkryć!
tekst. Biuro Promocji i Turystyki Wolsztyn www.wolsztyn.pl
tel. 68 347 31 04 e-mail:biuropromocji@wolsztyn.pl
fot. Go Foto Studio G. Olejarz