I tak na mniejszych wyspach pojawią się dodatkowe punkty analityczne, w których będzie można przeprowadzić badanie na obecność koronawirusa, powiększona będzie też obecna infrastruktura medyczna.
Wśród planów stricte turystycznych pojawiają się konkretne daty przywracania działalności. 25 maja ruszą mariny jachtowe, 1 czerwca hotele całoroczne, a dwa tygodnie później resorty. Wówczas do Grecji będą mogli zacząć przyjeżdżać goście z 20 krajów, ale na początek samoloty przylecą tylko do Aten. Od 1 lipca kraj będzie przyjmował już gości z innych rynków, otworzy też pozostałe lotniska w kraju. Nie oznacza to, że każdy będzie mógł przyjechać na wakacje do Grecji – ograniczenia będą dotyczyć gości z państw, w których sytuacja epidemiczna będzie zagrażała zdrowiu i bezpieczeństwu innych.
Wszystkie obiekty, lotniska, środki transportu, porty, itp. będą musiały przestrzegać protokołów sanitarnych. Rząd przygotował też pomoc dla przedsiębiorców – w programie znalazły się możliwość przedłużenia zawieszenia zatrudnienia, wzmocnienie pracowników sezonowych, obniżenie VAT-u na transport, kawę, napoje bezalkoholowe i pakiety turystyczne, a także program finansowy z wykorzystaniem Funduszu Gwarancyjnego i Banku Rozwoju. W ramach wsparcia turystyki krajowej, poza kampanią promocyjną, pojawią się bony wakacyjne dla pracowników sektora prywatnego, zrestrukturyzowany zostanie program społeczny dla turystyki. Rząd ogłasza też inicjatywę „Turystyka dla wszystkich”, który ma poprawić płynność finansową branży i wesprzeć zatrudnienie. Na ten cel potrzeba 30 mln euro, przy założeniu, że każda osoba wykupi co najmniej 4 noclegi – skorzysta na tym ok. 250 tys. beneficjentów – hotele i biura podróży.
Rząd zadba też o pełny dostęp do informacji – na przykład te o protokołach sanitarnych pojawią się w aplikacji visitGreeceapp, stworzony zostanie znak „Health First”, który będzie certyfikatem jakości dla obiektów noclegowych. MG