9 czerwca br. odbyła się w senacie konferencja pod patronatem marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. Podczas spotkania odbywającego się pod hasłem "Wakacje w czasie pandemii. Jak państwo polskie powinno wesprzeć polską branże turystyczną?" przedstawiciele izby wyższej parlamentu rozmawiali z reprezentantami szeroko rozumianej branży turystycznej na temat problemów z którymi borykają się uczestnicy rynku turystycznego, także rozwiązań jakie można byłoby przyjąć, by wesprzeć ten segment gospodarki.
Pokłosiem konferencji jest oficjalny list, jaki 18 czerwca senatorowie wystosowali do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Autorzy odezwy uznali, że pomoc turystyce - jako jednej z branż najbardziej dotkniętych skutkami ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią - jest niezbędna. Zaapelowali o nią do minister Emilewicz, publikując listę postulatów , które należałoby wdrożyć, by taką pomoc branży zapewnić w perspektywie krótko- i długoterminowej.
Bieżące wsparcie miałoby być zapewnione m.in. poprzez wydłużenie okresu wypłaty postojowego i zwolnienia z obowiązku płacenia składek ZUS; uwzględnienie w programach pomocowych dla turystyki wszystkich grup pracowników, również sezonowych; uruchomienie systemowego programu pomocowego i doraźnego wsparcia finansowego na okres jesienno-zimowy. Propozycje wsparcia długoterminowego objęły: opracowanie - na zasady współpracy rządu, samorządu, przedstawicieli biznesu - nowej strategii dla branży turystycznej; przygotowania klarownej wizji promocji turystyki, także koordynację decyzji dot. turystyki wchodzących w zakres opracowania w poszczególnych resortach.
Cały list można preczytać na stronie ITRP. MO