Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Ustawa czeka na podpis prezydenta

Bronisław Komorowski ma 21 dni na podpisanie nowelizacji lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec kwietnia sejm przyjął poprawki senatu do nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Izba wyższa parlamentu, do której dokument trafił jeszcze w marcu, zgłosiła 11 uwag do przegłosowanej przez sejm noweli. Poprawki senatora Jana Wyrowińskiego zostały zgłoszone według propozycji biura legislacyjnego i miały charakter doprecyzowujący i redakcyjny.

Ustawa nie doczekała się też szerszej dyskusji na forum senatu. Pytania obecnej przy głosowaniu Katarzynie Sobierajskiej zadawał tylko przywołany już senator Wyrowiński. – Pani minister doskonale wie o tym, że potrzebne jest utworzenie, rzecz niemalże wisi w powietrzu, turystycznego funduszu gwarancyjnego. Prawda? – pytał Wyrowiński. – Co do tego jest również zgoda ze strony pani minister. Ja chciałbym, żeby pani publicznie powiedziała, kiedy ta idea dojrzeje – naciskał. Katarzyna Sobierajska odmówiła jednoznacznej odpowiedzi. – Trudno w tym momencie dokładnie powiedzieć, kiedy omawiane rozwiązanie mogłoby wejść w życie. Chcę jednak państwa zapewnić, że prace nad jego wprowadzeniem zostały już rozpoczęte – zapewniała Sobierajska. – W tej chwili zakładamy, że w tym celu będzie niezbędny odrębny akt legislacyjny powołujący taki system, ale być może w finale tych prac okaże się, że to wprowadzenie będzie możliwe w drodze innego rodzaju aktu, chociażby zarządzenia ministra czy też zarządzenia Rady Ministrów – podsumowywała.

Teraz  ustawa trafi na biurko pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego. Marszałek będzie miał 21 dni na podpisanie jej lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Pełniący obowiązki prezydenta może też odmówić podpisania ustawy (weto) i z umotywowanym wnioskiem w ciągu miesiąca przekazać ją do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm większością trzech piątych głosów przy obecności połowy ustawowej liczby posłów uzna, że ustawa powinna zostać uchwalona, prezydent ma obowiązek w ciągu siedmiu dni ją podpisać i zarządzić natychmiastową publikację w Dzienniku Ustaw. W normalnym trybie ustawa wejdzie w życie trzy miesiące po jej ogłoszeniu. MKK

 

2010-06-24 14:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Sylwester Gadomski, właściciel biura PoraWakacji.pl w Zgierzu  » więcej






Newsletter

»

Zamów newsletter